بازدید زلنسکی از خرسون؛ «بیش از ۴۰۰ مورد جنایت جنگی جمع‌آوری شده است»

سفر ولودیمیر زلنسکی به شهر خرسون
سفر ولودیمیر زلنسکی به شهر خرسون Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین روز دوشنبه ۱۴ نوامبر از شهر تازه بازپس‌گرفته شده خرسون بازدید کرد.

آگهی

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین روز دوشنبه ۱۴ نوامبر از شهر تازه بازپس‌گرفته شده خرسون بازدید کرد.

سفر ولودیمیر زلنسکی به شهر خرسون تنها چند روز پس از عقب‌نشینی نیروهای نظامی روسیه از این شهر مهم انجام شده است. خرسون از نخستین شهرهای اوکراین بود که به کنترل نیروهای نظامی روسیه درآمد و برای ‌۸ ماه در اشغال آن‌ها بود.

رئیس جمهوری اوکراین پیش از سفر به شهر خرسون در یک سخنرانی تلویزیونی نیروهای نظامی روسیه را به ارتکاب جنایات جنگی پیش از عقب‌نشینی از این شهر متهم کرده بود.

او گفته بود که نیروهای اوکراینی بیش از ۴۰۰ مورد جنایت جنگی را که روسیه در طول ۸ ماه اشغال این شهر مرتکب شده‌اند، جمع‌آوری کرده‌اند.

زلنسکی با اشاره به کشف اجساد نظامیان و غیرنظامیان کشته شده، گفته بود که ارتش روسیه همان «وحشیگری‌هایی» را که در سایر مناطق اوکراین مرتکب شده بود، در شهر خرسون هم بر جای گذاشت.

روسیه این موضوع را که نیروهایش غیرنظامیان اوکراینی را هدف قرار داده‌اند یا در مناطق اشغالی مرتکب جنایت جنگی شده‌اند، تکذیب می‌کند.

پیشتر مقام‌های اوکراینی از کشف گورهای دسته‌جمعی در شهرهای آزاد شده و وجود آثار شکنجه روی اجساد مدفون در این گورها خبر داده بودند. مقام‌های اوکراینی بر این نظرند که مسکو باید در مورد این گورهای دسته‌جمعی پاسخگو باشد.

در هر حال رئیس جمهوری اوکراین در جریان سفر به شهر خرسون، خطاب به نیروهایی که در مقابل ساختمان اداری در میدان اصلی این شهر ایستاده بودند، گفت: «ما در حال حرکت به جلو هستیم. ما برای صلح، صلح برای همه کشورمان آماده‌ایم.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

زلنسکی با قدردانی از ناتو و سایر متحدان اوکراین به دلیل حمایت‌هایشان از این کشور در طول جنگ، گفت که دریافت سامانه‌های موشکی از آمریکا تفاوت بزرگی برای کی‌یف در جنگ ایجاد کرده است.

عقب‌نشینی نیروهای نظامی روسیه از شهر خرسون یک «شکست تحقیر‌آمیز» برای مسکو است که تسلط این کشور بر جنوب اوکراین را به شدت تضعیف می‌کند. این عقب‌نشینی حدود شش هفته پس از الحاق خرسون و سه منطقه دیگر اوکراین به روسیه انجام شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیش از ۱۰ میلیون نفر در اوکراین از دسترسی به برق محروم شدند؛ برودت هوا در برخی مناطق منفی۱۰ است

عقب‌نشینی روس‌ها از خرسون؛ زلنسکی: به زودی شاهد آزادی سرزمین‌های اشغالی خواهیم بود

فرمانده ارتش اوکراین: وضعیت در جبهه نبرد با وجود مهار حملات روس‌ها «دشوار» است