بازدید زلنسکی از خرسون؛ «بیش از ۴۰۰ مورد جنایت جنگی جمع‌آوری شده است»

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سفر ولودیمیر زلنسکی به شهر خرسون
سفر ولودیمیر زلنسکی به شهر خرسون   -  کپی رایت  AP Photo

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین روز دوشنبه ۱۴ نوامبر از شهر تازه بازپس‌گرفته شده خرسون بازدید کرد.

سفر ولودیمیر زلنسکی به شهر خرسون تنها چند روز پس از عقب‌نشینی نیروهای نظامی روسیه از این شهر مهم انجام شده است. خرسون از نخستین شهرهای اوکراین بود که به کنترل نیروهای نظامی روسیه درآمد و برای ‌۸ ماه در اشغال آن‌ها بود.

رئیس جمهوری اوکراین پیش از سفر به شهر خرسون در یک سخنرانی تلویزیونی نیروهای نظامی روسیه را به ارتکاب جنایات جنگی پیش از عقب‌نشینی از این شهر متهم کرده بود.

او گفته بود که نیروهای اوکراینی بیش از ۴۰۰ مورد جنایت جنگی را که روسیه در طول ۸ ماه اشغال این شهر مرتکب شده‌اند، جمع‌آوری کرده‌اند.

زلنسکی با اشاره به کشف اجساد نظامیان و غیرنظامیان کشته شده، گفته بود که ارتش روسیه همان «وحشیگری‌هایی» را که در سایر مناطق اوکراین مرتکب شده بود، در شهر خرسون هم بر جای گذاشت.

روسیه این موضوع را که نیروهایش غیرنظامیان اوکراینی را هدف قرار داده‌اند یا در مناطق اشغالی مرتکب جنایت جنگی شده‌اند، تکذیب می‌کند.

پیشتر مقام‌های اوکراینی از کشف گورهای دسته‌جمعی در شهرهای آزاد شده و وجود آثار شکنجه روی اجساد مدفون در این گورها خبر داده بودند. مقام‌های اوکراینی بر این نظرند که مسکو باید در مورد این گورهای دسته‌جمعی پاسخگو باشد.

در هر حال رئیس جمهوری اوکراین در جریان سفر به شهر خرسون، خطاب به نیروهایی که در مقابل ساختمان اداری در میدان اصلی این شهر ایستاده بودند، گفت: «ما در حال حرکت به جلو هستیم. ما برای صلح، صلح برای همه کشورمان آماده‌ایم.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

زلنسکی با قدردانی از ناتو و سایر متحدان اوکراین به دلیل حمایت‌هایشان از این کشور در طول جنگ، گفت که دریافت سامانه‌های موشکی از آمریکا تفاوت بزرگی برای کی‌یف در جنگ ایجاد کرده است.

عقب‌نشینی نیروهای نظامی روسیه از شهر خرسون یک «شکست تحقیر‌آمیز» برای مسکو است که تسلط این کشور بر جنوب اوکراین را به شدت تضعیف می‌کند. این عقب‌نشینی حدود شش هفته پس از الحاق خرسون و سه منطقه دیگر اوکراین به روسیه انجام شده است.