«مرگ مشکوک» یک مقام عالی‌رتبه منصوب مسکو در منطقه خرسون اوکراین

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده  با استفاده از  AFP
کیریل استرموسوف معاون اداره منطقه خرسون
کیریل استرموسوف معاون اداره منطقه خرسون   -  Copyright  AFP

 خبرگزاری فرانسه به‌نقل از یکی از مقامات روسیه گزارش کرد که کیریل استرموسوف، معاون اداره منطقه خرسون روز چهارشنبه ۹ نوامبر جان خود را از دست داده است. 

جزئیات بیشتری از نحوه مرگ این گماشته عالیرتبه کرملین در حالی که کی‌یف عملیات گسترده‌ای را برای بازپس‌گیری این منطقه آغاز کرده منتشر نشده است. این احتمال وجود دارد که این مسئول عالیرتبه روسیه در منطقه اشغال‌شده خرسون «کشته» شده باشد.

سرگئی آکسیانوف، فرمانده نیروهای روسیه در شبه‌جزیره کریمه که آن را به خاک خود ضمیمه کرده در حساب تلگرامی خود از مرگ کیریل استرموسف با عنوان یک «تراژدی عظیم و فقدانی جبران ناپذیر» یاد کرده است.

رسانه‌های نزدیک به کرملین علت مرگ وی را تصادف جاده‌ای اعلام کرده‌اند. ولادیمیر سالدو، فرمانده اداری روسیه در مناطق اشغالی هم گفته : «با اندوه فراوان مرگ کیریل استرموسوف در منطقه خرسون...را که در نتیجه یک سانحه رانندگی اتفاق افتاد، اعلام می‌کنم.» 

این درحالیست که طی ماه‌های گذشته بسیاری از گماشته‌های مسکو هدف حملات بعضا مرگ‌بار قرار گرفته‌اند. کرملین انگشت اتهام را در اکثر موارد به سمت سرویس اطلاعاتی اوکراین نشانه رفته و کی‌یف را متهم می‌کند که پشت این حملات بوده است.

از زمان «فتح» خرسون در اوایل ماه مارس گذشته توسط ارتش روسیه، کیریل استرموسوف همواره یکی از سخنگویان نیروهای «اشغال‌گر» بود و اغلب در رسانه‌های طرفدار کرملین از «عملیات نظامی» در اوکراین دفاع می‌کرد.

او طی روزهای اخیر بر لزوم تخلیه منطقه خرسون بعنوان تاکتیک مقابله با عملیات ضدحمله نیروهای اوکراینی تاکید کرده بود. رسانه‌های روسیه می‌گویند که کیریل استرموسوف در سال ۱۹۷۶ در منطقه دونتسک اوکراین، یکی دیگر از مناطقی که اخیرا توسط روسیه اشغال شده به‌دنیا آمده بود و  ۵ فرزند داشت. 

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید