بیانیه پایانی گروه ۲۰؛ «بیشتر اعضا جنگ در اوکراین را به شدت محکوم می‌کنند»

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جمعی از سران گروه بیست در اجلاس اندونزی
جمعی از سران گروه بیست در اجلاس اندونزی   -  کپی رایت  AP Photo

بر اساس آنچه در بیانیه پایانی نشست گروه ۲۰ در بالی اندونزی آمده به نظر می‌رسد که رهبران کشورهای شرکت کننده در این اجلاس در خصوص تهاجم نظامی روسیه به اوکراین اتفاق نظر جمعی ندارند.

با این حال در این بیانیه که روز چهارشنبه در پایان نشست «جی‌۲۰» منتشر شد، تاکید شده است که «بیشتر اعضا جنگ در اوکراین را به شدت محکوم می‌کنند.»

در مقابل، این بیانیه تاکید دارد که همگی اعضا به اتفاق بر سر نقش مخرب جنگ در اوکراین بر اقتصاد جهانی و تضعیف آن توافق دارند.

بیست اقتصاد بزرگ جهان از جمله روسیه همچنین در این بیانیه بر غیرقابل قبول بودن «استفاده یا تهدید به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای» تاکید کرده‌اند.

اندونزی، میزبان اجلاس سران گروه ۲۰ اوایل سال جاری میلادی امیدوار بود که بتواند ریاست خود را در این نشست بر تلاش های مشترک جهت بازیابی و احیای اقتصاد جهانی پس از دوره دشوار همه گیری بیماری کووید۱۹ متمرکز کند.

اما جنگی که در ۲۴ فوریه توسط روسیه در اوکراین آغاز شد و به بحران‌هایی متعدد به ویژه در زمینه مواد غذایی، انرژی و تشدید اختلاف‌ها میان کشورها دامن زد، این برنامه‌ریزی را به کلی دگرگون کرد.

اندونزی، میزبان اجلاس سران «جی۲۰» پس از برپایی رایزنی‌های مقدماتی در سطح وزیران کشورهای شرکت کننده که به دلیل اختلافات عمیق و نبود مواضع مشترک میان غربی‌ها، روسیه و کشورهای جنوب بر سر جنگ اوکراین در نهایت به نتیجه نرسید، تلاش‌های دیپلماتیک خود را برای تضمین حصول توافق میان سران افزایش داد.

جوکو ویدودو، رئیس جمهوری اندونزی با تاکید بر اینکه این اولین توافق بر سر یک متن مشترک از فوریه گذشته تاکنون در میان اعضای گروه است از توافق به دست آمده میان رهبران گروه ۲۰ استقبال کرد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید