Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بیانیه پایانی گروه ۲۰؛ «بیشتر اعضا جنگ در اوکراین را به شدت محکوم می‌کنند»

جمعی از سران گروه بیست در اجلاس اندونزی
جمعی از سران گروه بیست در اجلاس اندونزی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این بیانیه در مقابل تاکید دارد که همگی اعضا به اتفاق بر سر نقش مخرب جنگ در اوکراین بر اقتصاد جهانی و تضعیف آن توافق دارند.

آگهی

بر اساس آنچه در بیانیه پایانی نشست گروه ۲۰ در بالی اندونزی آمده به نظر می‌رسد که رهبران کشورهای شرکت کننده در این اجلاس در خصوص تهاجم نظامی روسیه به اوکراین اتفاق نظر جمعی ندارند.

با این حال در این بیانیه که روز چهارشنبه در پایان نشست «جی‌۲۰» منتشر شد، تاکید شده است که «بیشتر اعضا جنگ در اوکراین را به شدت محکوم می‌کنند.»

در مقابل، این بیانیه تاکید دارد که همگی اعضا به اتفاق بر سر نقش مخرب جنگ در اوکراین بر اقتصاد جهانی و تضعیف آن توافق دارند.

بیست اقتصاد بزرگ جهان از جمله روسیه همچنین در این بیانیه بر غیرقابل قبول بودن «استفاده یا تهدید به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای» تاکید کرده‌اند.

اندونزی، میزبان اجلاس سران گروه ۲۰ اوایل سال جاری میلادی امیدوار بود که بتواند ریاست خود را در این نشست بر تلاش های مشترک جهت بازیابی و احیای اقتصاد جهانی پس از دوره دشوار همه گیری بیماری کووید۱۹ متمرکز کند.

اما جنگی که در ۲۴ فوریه توسط روسیه در اوکراین آغاز شد و به بحران‌هایی متعدد به ویژه در زمینه مواد غذایی، انرژی و تشدید اختلاف‌ها میان کشورها دامن زد، این برنامه‌ریزی را به کلی دگرگون کرد.

اندونزی، میزبان اجلاس سران «جی۲۰» پس از برپایی رایزنی‌های مقدماتی در سطح وزیران کشورهای شرکت کننده که به دلیل اختلافات عمیق و نبود مواضع مشترک میان غربی‌ها، روسیه و کشورهای جنوب بر سر جنگ اوکراین در نهایت به نتیجه نرسید، تلاش‌های دیپلماتیک خود را برای تضمین حصول توافق میان سران افزایش داد.

جوکو ویدودو، رئیس جمهوری اندونزی با تاکید بر اینکه این اولین توافق بر سر یک متن مشترک از فوریه گذشته تاکنون در میان اعضای گروه است از توافق به دست آمده میان رهبران گروه ۲۰ استقبال کرد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح جاه‌طلبانه ریلی-دریایی برای اتصال هند به خاورمیانه و اروپا در نشست گروه ۲۰ اعلام می‌شود

روسیه خبر بستری شدن سرگئی لاوروف در اندونزی را تکذیب کرد

نگاه‌ها به حضور روسیه در نشست گروه ۲۰؛ احتمال دیدار بلینکن با لاوروف در بالی چقدر است؟