روسیه تمرکز نشست گروه ۲۰ بر مسائل امنیتی را رد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نشست گروه ۲۰ در اندونزی
نشست گروه ۲۰ در اندونزی   -  Copyright  AP Photo

روسیه روز یکشنبه از گروه ۲۰ خواست تا با رد تمرکز این نشست بر مسايل امنیتی بر مهم‌ترین مشکلات اجتماعی-اقتصادی جهان تمرکز کند.

کشورهای عضو گروه بیست شامل بزرگترین اقتصادهای جهان هستند که بیش از ۸۰ درصد تولید ناخالص داخلی جهان را در اختیار دارند. سران این کشورها با هدف برگزاری نشست سال ۲۰۲۲ خود این هفته در جزیره بالیِ اندونزی گرد هم می‌آیند، نشستی که رهبران اعضای غربی این گروه از جمله جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده در تلاش هستند تا از آن برای طرح انتقادهای علنی علیه تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین استفاده کنند.  

بر همین اساس، وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای که در آستانه آغاز به کار نشست سران گروه ۲۰ منتشر کرد از کشورهای عضو خواست تا «بر تهدیدهای واقعی و نه خیالی» تمرکز کنند.

در ادامه این بیانیه آمده است: « گردهمایی گروه ۲۰ برای مقابله با مشکلات اجتماعی و اقتصادی است و گسترش دستور کار آن به حوزه‌های صلح و امنیت، که بسیاری از کشورها در مورد آن صحبت می‌کنند، عملی نیست.» وزارت خارجه روسیه همچنین تاکید کرده که با اختلاط وظایف شورای امنیت سازمان ملل متحد با این گروه در عمل فضای اعتماد و همکاری در میان کشورهای عضو تضعیف خواهد شد. 

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه که بنا بر اعلام کاخ کرملین، به دلیل فشرده بودن برنامه کاری ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، ریاست هیات اعزامی این کشور به نشست گروه ۲۰ را برعهده خواهد داشت، روز یکشنبه از تلاش غرب برای «نظامی کردن» جنوب شرق آسیا انتقاد کرد و این رویکرد را زمینه‌ساز رویارویی بالقوه روسیه و کشورهای غربی در نشست گروه بیست دانست.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

مسکو از غرب می‌خواهد تا برخی تحریم‌های خود را که پس از تهاجم نظامی این کشور به اوکراین وضع شده، کاهش دهد و مانع از توقف صادرات محصولات کشاورزی و کودهای شیمیایی تولیدی این کشور شود. بر همین اساس، روسیه از تمدید توافق صادرات غلات از بنادر جنوبی اوکراین که ۱۹ نوامبر به پایان می‌رسد، طفره رفته و نشست گروه ۲۰ را فرصتی مناسب برای بحث در مورد بحران جهانی غذا عنوان کرده است.