Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جنگ اوکراین؛ افزایش هشدارهای امنیتی ناتو همزمان با تندتر شدن لحن رهبران گروه ۷ علیه روسیه

اجلاس گروه ۷ با حضور ولودیمر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین
اجلاس گروه ۷ با حضور ولودیمر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین Copyright AP/AP
Copyright AP/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی آمادگی خود را برای رویارویی با تهدیدهای امنیتی روسیه بالا می‌برند. همزمان با بمباران‌های گسترده منطقه مرکزی اوکراین از جمله کی‌یف، رهبران گروه ۷ روز سه‌شنبه اعلام کردند ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه باید پاسخگوی موشک‌باران بی وقفه مناطق دور از میادین جنگ باشد.

آگهی

همزمان با افزایش حملات موشکی و پهپادی روسیه به عمق خاک اوکراین و به‌ویژه کی‌یف، پایتخت، پیمان آتلانتیک شمالی به اعضایش هشدار داد برای حملات احتمالی علیه زیرساخت‌هایشان آماده باشند. 

روسیه در دو روز گذشته حملات گسترده‌ای را علیه اهداف عمدتا غیرنظامی در عمق خاک اوکراین و به دور از جبهه‌های جنگ در شرق و جنوب انجام داده است. این حملات دست‌کم ۱۹ کشته و بیش از ۱۰۰ زخمی بر جا گذاشته است. 

همزمان با این حملات، روسیه لحن خود علیه همپیمانان «غربی» اوکراین را بالا برده است. در پی افزایش تهدیدهای مسکو و هشدار ناتو، فرانسه شمار نظامیان خود در خاک رومانی را افزایش داد و ذخیره مهمات را در پایگاه‌های داخلی بالا برد. 

روز سه‌شنبه وهمزمان با هشدار ناتو، اجلاس گروه ۷ کشور صنعتی (جی۷) هم با حضور ولودیمیر زلنسکی برگزار شد. رهبران این سازمان بین‌المللی در بیانیه پایانی خود با محکوم کردن شدید تشدید حملات روسیه به مراکز غیرنظامی اوکراین، خواستار حساب‌رسی عملکرد ولادیمیر پوتین در جنگ اوکراین شدند. این بیانیه همچنین سربازگیری ارتش روسیه از میان نیروهای ذخیره و تهدیدهای هسته‌ای رهبران کرمیلین را خطری برای صلح و امنیت بین‌المللی توصیف کرد. 

ولادیمیر پوتین و دیمتری مدودف در هفته‌های اخیر بارها به رخ کشیدن قدرت هسته‌ای روسیه، غرب را به استفاده از این گونه تسلیحات تهدید کردند. جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا هفته پیش این تهدیدات را جدی توصیف کرد. 

رهبران کشورهای گروه ۷ همچنین الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس را «شریک» جرم روسیه خوانده و تهدید کردند همگام با تشدید تحریم‌های بین‌المللی علیه مسکو، مجازات‌ها و محدودیت‌های مالی تجاری بر ضد مینسک وضع خواهند کرد. رئیس جمهوری بلاروس از آرایش جنگی نیروهای مسلج و تشکیل واحد دفاعی مشترک با روسیه خبر داده بود. 

علاوه بر تهدیدهای جنگی اخیر، بلاروس از زمان آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین خاک خود را برای عملیات در شمال اوکراین، در اختیار روسیه قرار داده بود. رهبران جی‌۷ از مینسک خواستند تا به این رویه فورا پایان دهد. 

ارتش اوکراین از اواخر ماه مه از لاک دفاعی خارج شد و عملیات تهاجمی گسترده‌ای را ابتدا در جبهه‌های جنوب و به‌ویژه در خرسون آغاز کرد و پس از عقب راندن نیروهای روسیه از برخی مناطق جنوبی، ضد حملات قدرتمند در جبهه شرق را آغاز کرد. در هفته‌های اخیر و به‌ویژه پس از انضمام چهار منطقه اشغالی اوکراین به خاک روسیه، نیروهای مسلح اوکراین مناطق گسترده‌ای از همین استان‌های الحاقی را بازپس گرفتند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبران گروه ۷ در هیروشیما؛ تشکیل یک جبهه متحد علیه روسیه و تقویت هماهنگی‌ها در مقابل چین

انفجار پل کریمه؛ چرا «پل کرچ» برای اوکراین و روسیه اهمیت دارد؟

رهبران گروه ۷ به ایران درباره برنامه هسته‌ای و نیز ارسال موشک به روسیه هشدار دادند