Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پارلمان لبنان برای بار ششم در انتخاب رئیس جمهور ناکام ماند

پارلمان لبنان
پارلمان لبنان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بن‌بست سیاسی لبنان در بحبوحه فروپاشی اقتصادی این کشور تشدید شده است. نمایندگان پارلمان لبنان روز پنجشنبه ۱۷ نوامبر بار دیگر در انتخاب رئیس دولت ناکام ماندند.

آگهی

بن‌بست سیاسی لبنان در بحبوحه فروپاشی اقتصادی این کشور تشدید شده است. نمایندگان پارلمان لبنان روز پنجشنبه ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) بار دیگر در انتخاب رئیس دولت ناکام ماندند. دوره ریاست جمهوری میشل عون، رئیس جمهوری پیشین این کشور ۳۱ اکتبر به پایان رسید و لبنان از ابتدای نوامبر رئیس دولت ندارد. 

پارلمان اساسا بین هواداران حزب‌الله و مخالفان این حزب قدرتمند طرفدار ایران تقسیم شده است. مخالفان حزب‌الله از نامزدی میشل معوض حمایت می‌کنند. هیچ‌کدام از طرفین اکثریت قابل توجهی ندارند.

آقای معوض در رای گیری پارلمان ۴۳ رای بدست آورد اما او برای پیروزی در دور اول حداقل به ۸۶ رای و در دور دوم به ۶۵ رای نیاز دارد. پدر آقای معوض، رنه معوض، رئیس جمهور پیشین لبنان بود که در سال ۱۹۸۹ ترور شد.

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، روز جمعه گفت که از رئیس جمهوری حمایت می‌کند که تابع ایالات متحده نباشد و مقاومت، بازوی نظامی حزب‌الله را استحکام بخشد. آقای معوض نزدیک به آمریکا شناخته می‌شود.

مارک ضو، نماینده پارلمان از جنبش اعتراضی سال ۲۰۱۹ مردم با متهم کردن حزب‌الله و متحدانش به ممانعت از برگزاری انتخابات گفت: «بن‌بست همه‌جانبه است. آن‌ها در دور اول رای‌گیری رای سفید به صندوق انداختند و در دور دوم با ترک جلسه باعث به حد نصاب نرسیدن آن شدند. با این تفاسیر، ما تا سال آینده رئیس جمهوری نخواهیم داشت.» 

بن‌بست همه‌جانبه است
مارک ضو
نماینده پارلمان لبنان

علی حسن خلیل نماینده پارلمان از جنبش شیعه امل و متحد حزب‌الله، با دفاع از موضع هم‌پیمانان خود تاکید کرد: «امکان انتخاب رئیس‌ جمهور بدون حصول توافق میان احزاب وجود ندارد.» این درحالی است که متحدان وی همچنان هیچ شخصی را برای نامزدی ریاست جمهوری معرفی نکرده‌اند.

تاریخ دور بعدی رای‌گیری پارلمان ۲۴ نوامبر تعیین شده است.

به نظر می‌رسد همان‌طور که میشل‌ عون در سال ۲۰۱۶ پس از ۲۹ ماه کشمکش سیاسی به ریاست جمهوری رسید، روند انتخاب جانشین او هم ماه‌ها به طول بینجامد.

بر اساس نظام تقسیم قدرت فرقه‌ای که در حال حاضر در لبنان اجرا می‌شود، سمت ریاست جمهوری باید در اختیار یک مسیحی مارونی قرار گیرد. 

لبنان از سال ۲۰۱۹ یکی از شدیدترین بحران‌های اقتصادی جهان و خود را تجربه می‌کند، بحرانی که در فقر شدید مردم بسیار مشهود است.

این کشور از ابتدای نوامبر توسط یک دولت مستعفی اداره می‌شود که تنها مسئول امور جاری کشور است و قادر به اتخاذ تصمیم‌های مهم نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تیراندازی و کشته شدن یک صلح‌بان سازمان ملل در منطقه تحت کنترل حزب‌الله لبنان

کابینه اسرائیل توافقنامه با لبنان بر سر مرز‌های آبی را تصویب کرد

سمیر جعجع به یورونیوز: با حزب‌الله تنها در صورت تحویل تسلیحات به ارتش لبنان سر یک میز می‌نشینم