ایران و یونان هم‌زمان ۳ نفتکش توقیف شده یکدیگر را آزاد کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کشتی روسی حامل نفت ایران که از سوی یونان توقیف شده بود
کشتی روسی حامل نفت ایران که از سوی یونان توقیف شده بود   -  Copyright  AP Photo

ایران و یونان هم‌زمان از آزادسازی ‌۳ نفتکش توقیف شده با پرچم‌های ۲ کشور و حرکت آن‌ها به سمت مقصدهایشان خبر دادند.

آتن اعلام کرد که ۲ نفتکش با پرچم یونان که در ماه مه توسط سپاه پاسداران ایران توقیف شده بودند، روز چهارشنبه ۱۶ نوامبر پس از آنکه رفع توقیف شدند آب‌های ایران را ترک کردند. تهران هم از رفع توقیف کشتی حامل محموله نفتی ایران پس از ۶ ماه توسط یونان خبر داد.

وزارت بازرگانی دریایی یونان در بیانیه‌ای اعلام کرد: «پس از چند ماه مذاکره با تهران، نفتکش‌های «پرودنت واریور» و «دلتا پوزئیدن» که از ۲۷ مه توقیف شده بودند، آب‌های ایران را ترک کردند.» ایران پس از ۱۰۰ روز از توقیف دو نفتکش، بیشتر ۵۰ ملوان آن‌ها را آزاد کرد.

یوانیس پلاکیوتاکیس، وزیر بازرگانی دریایی یونان از توقیف نفتکش‌های یونانی به عنوان یک ماجرای «پیچیده» یاد کرد که روز چهارشنبه به پایان رسیده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

توقیف دو نفتکش یونانی پس از توقیف نفتکش روسی لانا در آب‌های یونان و ۷۰۰ هزار بشکه محموله آنکه متعلق به ایران بود، انجام شد. توقیف نفتکش لانا با درخواست آمریکا از مقام‌های یونانی تصمیم‌گیری شده بود.

وزارت خارجه ایران هم در بیانیه‌ای در مورد رفع توقیف از نفتکش ایرانی اعلام کرد: «با مجموعه تدابیر اندیشیده شده، پیگیری‌های حقوقی و قضایی و نیز مذاکرات به عمل آمده سرانجام با وجود اعمال فشارهای نامشروع از سوی دولت ثالث برای استمرار راهزنی دریایی، رای دادگاه بدوی محلی در یونان مبنی بر مصادره محموله نفت ایران به نفع طرف آمریکایی در دادگاه‌های تجدید نظر و عالی یونان ابطال و رأی به بازگرداندن محموله صادر شد و محموله مذکور مجددا به نفتکش ایرانی منتقل و مقدمات خروج نفتکش و محموله آن از آب‌های سرزمیی یونان فراهم شد.»