آمریکا: ایران مسئول «حمله به نفتکش» در سواحل عمان است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عکس تزئینی است
عکس تزئینی است   -  Copyright  AP Photo

شرکت کشتیرانی «اقیانوس آرام شرقی» سنگاپور روز چهارشنبه اعلام کرد یک نفتکش تحت مدیریت این شرکت در دریای عمان هدف اصابت «یک پرتابه» قرار گرفته است.

به گزارش آسوشیتدپرس مالک اصلی این نفتکش میلیاردری اسرائیلی به نام «ایدان اوفر» است.

آمریکا در واکنش به این حادثه ایران را مسئول حمله به این نفتکش دانست. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، با محکوم کردن و نسبت دادن این حمله به ایران گفت که بررسی‌های اطلاعات نشان می دهد که ایران با یک پهپاد این حمله را انجام را داده است.

بر اساس بیانیه منتشر شده شرکت کشتیرانی این پرتابه روز سه‌شنبه به کشتی برخورد کرده و هیچ قربانی یا آسیب جدی برجای نگذاشته است. این بیانیه همچنین می‌افزاید که حادثه در ۱۵۰ مایلی (۲۴۱ کیلومتری) ساحل عمان روی داده است.

شرکت کشتیرانی «اقیانوس آرام شرقی» اعلام کرده که ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارسی را در جریان حادثه قرار داده است.

سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا نیز اعلام کرد که از حادثه اطلاع یافته است.

حوادث این چنینی در منطقه خلیج فارس و دریای عمان در سال‌های اخیر بارها روی داده است. بسیاری از این موارد تقابل نیروهای نظامی ایران و آمریکا بوده است.

ایالات متحده و کشورهای حاشیه خلیج فارس ایران را به «ایجاد ناامنی» در خلیج فارس و اخلال در تجارت دریایی از این شاهراه دریایی متهم می‌کنند.