حمله به نفت‌کش‌ها در مسیر سوریه؛ دمشق انگشت اتهام را به سوی اسرائيل نشانه گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نفت‌کش (عکس تزئینی است)
نفت‌کش (عکس تزئینی است)   -   کپی رایت  Canva

فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه روز یکشنبه اسرائیل را متهم کرد که در حملات یک سال گذشته به نفتکش‌هایی که به سوی سوریه در حال حرکت بودند دست داشته است.

وزیر خارجه سوریه تهدید کرد که کشورش بدون واکنش از کنار موضوع حمله به این نفت کش ها عبور نخواهد کرد. فیصل مقداد همچنین این حملات را نقض مقررات بین المللی دانست.

به گفته وی نفتکش‌هایی که هم اکنون به سمت سوریه حرکت می کنند تحت محافظت روسیه قرار دارند. وزیر خارجه سوریه سند و مدرکی در اثبات نقش آفرینی اسرائیل در حمله به نفت کش ها ارائه نکرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وزارت دفاع اسرائیل و دفتر نخست وزیری این کشور تاکنون به ادعای فیصل مقداد واکنشی نشان نداده اند.

نفتکش‌هایی که طی بیش از یک سال گذشته به سوی مناطق تحت کنترل دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در حال حرکت بودند مورد حمله قرار گرفته اند. این نفتکش‌ها اغلب از خلیج فارس به دریای سرخ می روند و سپس با عبور از کانال سوئز وارد دریای مدیترانه می شوند.

اکثر منابع نفتی سوریه در مناطقی واقع شده است که تحت کنترل مخالفان دولت بشار اسد قرار دارد. دولت سوریه به همین دلیل برای تامین نفت از ایران، متحد خود در منطقه کمک می گیرد.

وزارت نفت سوریه ماه گذشته از وقوع آتش سوزی در یکی از نفت کش هایی که در نزدیکی ساحل این کشور قرار داشت خبر داده بود. دمشق از احتمال حمله پهپادی به این نفت کش سخن گفته است.