Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

درخواست فیفا از تیم‌های حاضر در جام جهانی قطر: فقط روی فوتبال تمرکز کنید

جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا
جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این نامه از تیم‌های راه‌یافته به مرحله نهایی رقابت‌های جام جهانی می‌خواهد که اجازه ندهند ورزش فوتبال به میدانی برای «جدال‌های ایدئولوژیک و سیاسی» تبدیل شود.

آگهی

فدراسیون جهانی فوتبال در نامه‌ای به تیم‌های حاضر در مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر خواستار آن شد که در قطر تنها بر فوتبال تمرکز کنند و درگیر مسائل حاشیه‌ای نشوند.

این نامه از تیم‌های راه‌یافته به مرحله نهایی رقابت‌های جام جهانی می‌خواهد که اجازه ندهند ورزش فوتبال به میدانی برای «جدال‌های ایدئولوژیک و سیاسی» تبدیل شود.

جیانی اینفانتینو و فاطمه سامورا، رئیس و دبیر کل فدراسیون جهانی فوتبال در حالی نسبت به ارسال چنین نامه‌ای اقدام کرده‌اند که پیش‌تر اعتراض‌هایی از سوی برخی تیم‌های حاضر در جام جهانی بر سر موضوعاتی چون حقوق دگرباشان جنسی و یا تضییع حقوق کارگران مهاجر که در ساخت تجهیزات ورزشی برای این تورنمنت مشارکت داشته‌اند، صورت گرفته بود.

در این نامه که به امضای رئیس و دبیر کل فیفا رسیده از ۳۲ تیم حاضر در جام جهانی قطر خواسته شده است که «بیایید اکنون تنها روی فوبتال تمرکز کنیم!»

در بخش دیگری از این نامه آمده است: «ما می دانیم که فوتبال در خلاء جریان ندارد و به همان اندازه می دانیم که چالش‌ها و مشکلات زیادی از جنس سیاست و با ماهیت سیاسی در سراسر جهان وجود دارد.اما لطفا اجازه ندهید فوتبال به هر جنگ و جدال ایدئولوژیک یا سیاسی کشیده شود.»

مسئولان فیفا در پی انتشار این نامه هنوز توضیحات بیشتری را در خصوص موضوع مطرح شده با خبرنگاران و رسانه‌ها در میان نگذاشته‌‌‌اند.

این برای نخستین بار است که مسابقات جام جهانی در یک کشور خاورمیانه برگزار می‌شود؛ مشکلات حقوق بشری که اغلب کشورهای این منطقه با آن درگیر هستند از مدت‌ها پیش در کانون توجه برخی تیم‌های ورزشی شرکت کننده و نیز نهاد‌های و گروه‌های مدافع حقوق بشر قرار گرفته است.

تیم ملی فوتبال استرالیا از جمله این تیم‌ها بود که هفته گذشته علیه کارنامه حقوق بشری میزبان مسابقات جام جهانی و نیز موضوعات مرتبط با حقوق دگرباشان در قطر موضع‌گیری کرد.

به گزارش رویترز، مسئولان فدراسیون فوتبال استرالیا روز جمعه دریافت نامه یاد شده از سوی فیفا را تایید ما از اظهارنظر و دادن توضیحات بیشتر در خصوص آن خودداری کردند.

فدراسیون فوتبال دانمارک نیز ماه گذشته به رسانه‌های داخلی گفته بود که بازیکنان دانمارکی دراعتراض به سابقه حقوق بشری کشور میزبان جاک جهانی بدون خانواده خود به قطر خواهند رفت.

سازمان‌دهندگان جام جهانی گفته‌اند که همه، بدون توجه به گرایش جنسی یا پیشینه‌شان، مورد استقبال قرار می‌گیرند، در حالی که تنها باید به قوانین کشور میزبان در خصوص خودداری از نمایش عمومی علائق و احساسات عاطفی توجه داشته باشند.

قطر اذعان کرده است که «شکاف‌ها و ضعف‌هایی» در مدیریت اشتغال نیروهای کار خارجی و روند آماده‌سازی تجهیزات ورزشی برای میزبانی مسابقات جام جهانی داشته اما این تورنمنت زمینه‌ای را فراهم کرده که این کشور دست به اصلاحاتی در زمینه حقوق کارگران بزند.

جیانی اینفانتینو در نامه‌ای که برای تیم‌های حاضر در مسابقات جام جهانی ارسال شده، تصریح می‌کند: «ما در فیفا سعی می کنیم به همه عقاید و باورها احترام بگذاریم، بدون آنکه درس‌های اخلاقی به بقیه دنیا بدهیم.»

این نامه تاکید می کند: «تنوع و گوناگونی از جمله نیروهای بزرگ و نقاط قوت در جهان کنونی است و باید به آن احترام گذاشت. هیچ قوم، فرهنگ یا ملتی "بهتر" از دیگری نیست.»

فدراسیون جهانی فیفا در پایان ضمن تاکید بر اینکه تنوع و پذیرش همه‌ عقاید و باورها «سنگ بنای احترام متقابل و عدم تبعیض و یکی از ارزش های اصلی فوتبال است» از دریافت کنندگان نامه خواسته است که «لطفاً بیایید همه این را به خاطر بسپاریم و بگذاریم فوتبال در مرکز توجه باشد.»

مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر قرار است از روز بیستم نوامبر با حضور ۳۲ تیم منتخب از قاره‌های مختلف جهان در کشور قطر استارت بخورد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جام جهانی ۲۰۳۰ در شش کشور و سه قاره برگزار می‌شود؛ عربستان برای میزبانی ۲۰۳۴ اعلام نامزدی کرد

عربستان پس از برد در مقابل آرژانتین یک روز تعطیل عمومی اعلام کرد

نخستین تقابل تاریخی ایران و انگلیس در جام جهانی؛ هر آنچه باید درباره «سه‌‌شیرها» بدانیم