Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مسئولان قطری «استثمار» کارگران در جریان ساخت ورزشگاه‌های جام جهانی را پذیرفتند

کارگران در جریان ساخت استادیومی در قطر
کارگران در جریان ساخت استادیومی در قطر Copyright Hassan Ammar/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Hassan Ammar/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوزفارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان عفو بین الملل پیش از این در گزارشهای متعددی از «استثمار و مرگ کارگران حین کار» سخن گفته بود.

آگهی

مسئولان برگزاری بازی‌های جام جهانی قطر ۲۰۲۲، سرانجام به «استثمار و سوء استفاده از حق کارگران در جریان ساخت ورزشگاه‌های این کشور» اذعان کردند.

پذیرش این امر در حالی صورت می گیرد که سازمان عفو بین الملل در گزارشهای متعددی از استثمار و مرگ کارگران حین کار سخن گفته بود. در یکی از گزارش‌های این سازمان آمده است که کارگران، خصوصا برخی از کارکنان حراست، ماه‌ها و سال‌ها بدون مرخصی و بدون داشتن حتی یک روز تعطیل و در بسیاری از موارد در گرمای کشنده منطقه خلیج فارس تن به «بیگاری» می‌دهند.

گزارش این سازمان مدافع حقوق بشر نشان می‌دهد که بسیاری از کارگران بیشتر از ۶۰ ساعت در هفته کار کرده و حتی یک روز را به مرخصی نرفته‌اند. حالا برگزارکنندگان جام جهانی قطر انگشت اتهام را به سمت «سه شرکت پیمانکار» نشانه رفته‌اند و می‌گویند که در «کار آنها نواقصی مشاهده شده است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مسئولان برگزاری بازی‌ها بدون ذکر جزئیات درباره «استثمار کارگران»، بیانیه ای صادر کردند. در این بیانیه آمده است که «سه شرکت پیمانکار و مجری این بازی‌ها مقصر اصلی استثمار کارگران هستند.»‌

مسئولان قطری می گویند این شرکت‌ها را در فهرست سیاه قرار می‌دهند تا در جام‌های جهانی آینده با این پیمانکاران همکاری نشود. همچنین به گفته مقامات این امیرنشین خلیج فارس قرار است وزارت کار در قطر «اقدامات تنبیهی» علیه این شرکت‌ها را در دستور کار قرار دهد.

استفان کاکبرن از عفو بین‌الملل در این باره می گوید که «بسیاری از نگهبانان امنیتی که با آنها صحبت کردیم می‌دانستند کارفرمایانشان قانون را زیر پا می‌گذارند، اما هیچ توانی برای به چالش کشیدن آنها ندارند.»

به گفته آقای کاکبرن این کارگران از لحاظ جسمی و عاطفی خسته‌اند و همزمان با تهدید جریمه‌های مالی یا فراتر از آن فسخ قرارداد مواجه‌اند. به گفته این مقام سازمان عفو بین الملل تحقیقات نشان می‌دهد که استثمار و سوء‌استفاده از کارگران که اغلب نگهبان و کارکنان بخش حراست هستند، بطور ساختاری همچنان در قطر در جریان است.

علیرغم اینکه سازمان‌دهندگان جام جهانی قطر، از سال ۲۰۱۴، چهار سال پس از اعطای حق میزبانی جام جهانی، متعهد شدند که اقدامات لازم را برای محافظت از سلامت و ایمنی کارگران در نظر بگیرند اما تا امروز که کمتر از ۹ ماه به جام جهانی مانده همچنان استثمار و سوء استفاده از حقوق کارگران برقرار است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین «یوروفایتر تایفون» برای تامین امنیت مسابقات جام جهانی تحویل قطر شد

ابتکار از مزرعه به میز در حال شکوفایی در قطر است

یک تور غذامحور و استراحتی به صرف قهوه در قطر