نخستین «یوروفایتر تایفون» برای تامین امنیت مسابقات جام جهانی تحویل قطر شد

عکس آرشیوی از جنگنده‌های یوروفایتر تایفون
عکس آرشیوی از جنگنده‌های یوروفایتر تایفون Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لندن پیش‌تر نیز از ارائه خدمات پلیس هوایی در طول برپایی مسابقات جام جهانی و نیز تشکیل یک اسکادران ترکیبی متشکل از هواپیماهای تایفون و هاوک در بریتانیا که دوره‌های آموزشی آن در قطر برگزار می‌شود، خبر داده بود.

آگهی

نخستین فروند از هواپیماهای جت جنگنده «یوروفایتر تایفون» روز دوشنبه طی مراسمی به میزبانی شرکت بریتانیایی «بی‌ای‌ئی سیستمز» رونمایی و به نماینده نیروهای مسلح کشور قطر تحویل داده شد.

این مراسم در مرکز تاسیسات شرکت صنایع دفاعی و هوافضای بریتانیا در شهر وارتون برگزار شد و مقامات دفاعی ارشد دو کشور در آن حضور داشتند.

جنگنده رزمی آموزشی «یوروفایتر تایفون» تحویل داده شده به مقامات دفاعی قطر قرار است اواخر ماه جاری میلادی به این کشور انتقال داده شود.

خالد بن محمد العطیه، معاون نخست وزیر و وزیر دفاع قطر به همراه فرمانده نیروی هوایی این کشور در این مراسم رسما نخستین سفارش خرید جنگنده‌های چندمنظوره ساخت کنسرسیوم اروپایی را که قرار است در تامین امنیت رقابت‌های جام جهانی به کار گرفته شود، تحویل گرفتند.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا طی سخنانی در این مراسم گفت: «تحویل جنگنده تایفون نقطه عطف هیجان انگیز دیگری در همکاری مشترک بریتانیا و قطر است که زمینه‌ساز برپایی دوره‌های مشترک آموزشی و تخصصی بین نیروهای هوایی دو کشور خواهد بود.»

وی تاکید کرد که این همکاری «تضمین کننده تقویت توان دفاعی دو کشور و نشان دهنده اهمیتی است که بریتانیا برای مشارکت‌های نظامی و دفاعی با خاورمیانه قائل است.»

مدیر توسعه کسب و کار شرکت «بی‌ای‌ئی سیستمز» نیز در این مراسم از تحویل جنگنده تایفون به عنوان «نقطه عطف مهمی» در مشارکت این شرکت بریتانیایی با نیروهای مسلح قطر یاد کرد و گفت که این امر نشان دهنده «تعهد و حمایت ما از کشور میزبان برگزاری مسابقات جام جهانی است.»

وی سپس افزود: «ما با نیروی هوایی قطر همکاری می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که مهارت‌ها و دانش مورد نیاز برای پشتیبانی، نگهداری و ارتقاء هر دو هواپیمای تایفون و هاوک به خوبی به این کشور منتقل شود.»

این رویداد نقطه عطفی از یک برنامه‌ از پیش طراحی شده است که در پی امضای قراردادی در سال ۲۰۱۷ میان قطر و شرکت صنایع دفاعی بریتانیایی بر سر خرید تعدادی هواپیمای پیشرفته جت آموزشی و ارائه خدمات پشتیبانی و آموزشی برای یک دوره شش ساله در خصوص آن توافق به عمل آمده بود.

قطر یکی از مهم ترین مشتریان دفاعی بریتانیا است. دوحه و لندن با نزدیک شدن به مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ که ماه نوامبر برگزار خواهد شد همکاری‌ مشترک برای تضمین امنیت میزبانی یک رویداد ورزشی را تقویت کرده‌اند.

لندن پیش‌تر نیز از ارائه خدمات پلیس هوایی در طول برپایی مسابقات جام جهانی و نیز تشکیل یک اسکادران ترکیبی متشکل از هواپیماهای تایفون و هاوک در بریتانیا که دوره‌های آموزشی آن در قطر برگزار می‌شود، خبر داده بود.

قطر علاوه بر بریتانیا همکاری با شمار دیگری از کشورهای منطقه و اروپایی را به منظور ایمن سازی برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال آغاز کرده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه پس از جنگنده‌های آمریکایی چشم به یوروفایترهای اروپا دوخته است

مسئولان قطری «استثمار» کارگران در جریان ساخت ورزشگاه‌های جام جهانی را پذیرفتند

رئیس فیفا: جام جهانی ۲۰۲۲ بهترین خواهد بود