قتل لولا؛ تجمع راست های افراطی در اعتراض به سیاست های مهاجرتی دولت ماکرون

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوزفارسی
داغداری برای لولا
داغداری برای لولا   -  کپی رایت  Michel Euler/Copyright 2022 The AP. All rights reserved

اریک زمور، سیاستمدار راست گرای افراطی به همراه صدها تن از حامیان او در اعتراض به قتل لولا،‌ دختر ۱۲ ساله، تجمع کردند. 

جسد قطعه قطعه لولا هفته گذشته در یک چمدان در پاریس پیدا شد. 

مشخص شده است که متهم اصلی این پرونده قتل یک زن الجزایری است که پیش تر بدلایل اتهامات دیگری حکم ترک خاک فرانسه را دریافت کرده و بصورت غیرقانونی در خاک فرانسه حاضر بوده است. 

راست گرایان افراطی می گویند قتل هایی از این دست باید زنگ خطری برای مقامات در راستای اجرای محکم تر وقاطعانه تر قوانین مهاجرتی باشد. البته حامیان ماکرون، قتل لولا را کاملا بی ربط به سیاست های مهاجرتی می دانند. 

مارین لوپن، رهبر حزب «اتحاد ملی»‌، بزرگترین حزب راست گرای افراطی فرانسه، هم در پارلمان فرانسه در مقام نماینده درخواست یک دقیقه سکوت برای مرگ لولا کرد.

 وی در مجلس ملی فرانسه گفت: « تمام ملت فرانسه از این قتل وحشیانه به طرز وحشتناکی شوکه شدند. ما شاهد یک جنایت بسیار بزرگی هستیم، جنایتی که اکنون ما را ملزم به اقدام مؤثر می‌کند.» به جز در پاریس، گردهمایی کوچکی در اعتراض به قتل لولا در شهر لیون و متز نیز برگزار شد. 

خانواده لولا خواستار متوقف شدن استفاده سیاسی از نام و عکس دخترشان شده اند.

زن ۲۴ ساله الجزایری که متهم اصلی قتل لولا می باشد، جمعه گذشته با چمدانی که در آن جسد لولا بود بازداشت شد. به گفته دادستانی عمومی فرانسه این دختر ۱۲ ساله به دلیل خفگی جان باخته است. قتل درمحله نوزدهم، در شمال پاریس، رخ داده است. 

گفته می شود مظنون اصلی این پرونده از بیماری روانی رنج می‌برد. او پیش‌ تر در روز دوشنبه همراه با مردی که مظنون به پناه‌ دادن به وی است مورد بازجویی قرار گرفت. ذهبیه در سال ۲۰۱۶ به صورت قانونی و با اقامت دانشجویی وارد فرانسه شد. وی دو سال بعد در سال ۲۰۱۸ به خاطر این که مورد خشونت خانگی قرار گرفته بود به پلیس مراجعه کرد. پلیس می‌گوید که هیچ سابقه دیگری از او به غیر از این‌که قربانی خشونت خانگی بوده‌ است در دست ندارد. وی در تابستان گذشته به خاطر نداشتن مجوز اقامت معتبر در فرودگاهی در فرانسه دستگیر و حکم اخراج از خاک فرانسه به او ابلاغ شد. او ۳۰ روز زمان داشت تا خاک فرانسه را ترک کند.