Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روسیه استفاده از «پهپادهای انتحاری ایرانی در جنگ اوکراین» را انکار کرد

قسمتی از لاشه پهپادی که مقامات اوکراینی آن را پهپاد انتحاری ایرانی می‌دانند
قسمتی از لاشه پهپادی که مقامات اوکراینی آن را پهپاد انتحاری ایرانی می‌دانند Copyright Ukrainian military’s Strategic Communications Directorate/AP
Copyright Ukrainian military’s Strategic Communications Directorate/AP
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسیه روز سه‌شنبه ۱۸ اکتبر بار دیگر استفاده نیروهای این کشور از پهپاد‌های ایرانی در حمله به اوکراین را تکذیب کرد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت که در جنگ با اوکراین از تجهیزات روسی با نام‌های روسی استفاده می‌شود.

آگهی

روسیه روز سه‌شنبه ۱۸ اکتبر بار دیگر استفاده ارتش این کشور از پهپاد‌های ایرانی در حمله به اوکراین را تکذیب کرد. 

 کی‌یف روسیه را به استفاده از پهپاد‌های انتحاری شاهد-۱۳۶ ساخت ایران در حملات به شهرهای اوکراین متهم می‌کند. 

تصویرهای بسیاری در شبکه‌های اجتماعی از حمله روز دوشنبه روسیه به پایتخت اوکراین، پهپادهایی با بال‌های مثلثی شکل که بسیار شبیه پهپادهای ایرانی هستند را نشان می‌دهند.   

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز سه شنبه در پاسخ به این که آیا روسیه از پهپاد‌های ایرانی استفاده می‌کند یا خیر گفت که مسکو هیچ اطلاعاتی درباره استفاده از این پهپاد‌ها در اختیار ندارد. وی افزود: «در جنگ با اوکراین از تجهیزات روسی با نام‌های روسی استفاده می‌شود و هر سوال دیگری در این مورد باید به وزیر دفاع ارجاع داده شود.» وزارت دفاع تا کنون هیچ اظهار نظری در این باره نکرده است. 

ایران بارها فروش پهپاد به روسیه را انکار کرده است. کی‌یف می‌گوید پهپادهای ایران که در جنگ اوکراین استفاده می‌شوند دوباره رنگ زده شده و برچسب و نام روسی گران-۲ (گرانیوم-۲) خورده‌اند.

AP/AP
پهپاد گران ۲AP/AP

وزارت خارجه  آمریکا می‌گوید که بر اساس ارزیابی این وزارت‌خانه در حمله روز دوشنبه روسیه به کی‌یف که در ساعت پر‌رفت و آمد شهر صورت گرفته بود، مسکو از پهپادهای ایرانی استفاده کرده است. کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید تهران را به دروغگویی درباره عدم استفاده روسیه از پهپاد‌های ایرانی محکوم کرد.

ودانت پتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا در یک نشست خبری گفت: «متحدان فرانسوی و بریتانیایی ما امروز رسما مساله نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد از سوی ایران به واسطه فروش پهپاد به روسیه را پیش کشیدند. ایالات متحده با این فرض همراه است.»

قطعنامه ۲۲۳۱ در سال ۲۰۱۵ میلادی و زمانی که ایران تلاش می‌کرد اجرای برجام را از طریق شورای امنیت سازمان ملل متحد الزام‌آور کند، صادر شد. براساس این قطعنامه ایران در قبال کاهش تحریم‌ها، میزان اورانیوم غنی‌شده خود را کاهش می‌داد. به‌علاوه تهران تا سال ۲۰۲۰ حق صادرات تسلیحات متعارف را نداشت.

مساله تحریم های جدید علیه تهران یکی از محورهای اصلی گفتگوهای وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشستی که از صبح دوشنبه در لوکزامبورگ آغاز شد، بود.  برخی از وزرای خارجه ۲۷ کشور عضو، خواستار اعمال تحریم های جدید علیه ایران هم بدلیل نقض حقوق بشر و هم بدلیل کمک تسلیحاتی به روسیه شده اند.

وزیر خارجه دانمارک گفت که «استفاده از پهپادهای ایرانی برای حمله به کی یف یک جنایت است.» 

مقام‌های اوکراینی در واکنش به حمله روز دوشنبه روسیه به شهرهای این کشور که گفته می‌شود با استفاده از پهپادهای ایرانی صورت گرفته است افزون بر محکوم کردن «نقش حکومت جمهوری اسلامی در کشتار مردم کشورشان»، خواستار وضع تحریم‌های بیشتر اتحادیه اروپا علیه تهران شدند. 

دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین در توییتی خواستار اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی به دلیل حمایت تسلیحاتی این کشور از روسیه شد. 

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین نیز در صفحه شخصی توییتر خود نوشت: «ایران مسئول کشتار اوکراینی‌هاست. حکومتی که مردم خود را سرکوب می‌کند، اکنون برای کشتار دسته جمعی در قلب اروپا به هیولاها (روس‌ها) سلاح می‌دهد.»

روزنامه واشنگتن پست به نقل‌ از مقام‌های اطلاعاتی ایالات متحده و اوکراین گزارش کرد پس از پهپادهای نظامی، روسیه اخیرا ده‌ها موشک بالستیک کوتاه برد ذوالفقار و فاتح ۱۱۰ از ایران خریده و ایران آماده تحویل این محموله تسلیحاتی به مسکو می‌‌شود.

به گزارش واشنگتن پست علاوه بر موشک‌های بالستیک کوتاه برد، ایران قرار است محموله‌های بزرگ دیگری از پهپادهای شاهد ۱۳۶ و مهاجر ۶ را به روسیه تحویل دهد. این روزنامه آمریکایی همچنین می‌گوید «مستشاران نظامی ایران» برای هدایت ارتش روسیه در استفاده از پرنده‌های بی‌سرنشین به جبهه‌های جنگ با اوکراین اعزام شده‌اند. 

یک مقام آگاه آمریکایی با ذکر این که احتمالا تحریم‌های تازه‌ای علیه تهران به خاطر قصد جمهوری اسلامی مبنی بر فروش موشک به روسیه وضع خواهد شد، می‌گوید: «ما در مورد اقدام ایران برای فروش تسلیحات نظامی به روسیه قطعا اقدامات بیشتری انجام می‌دهیم. هرکسی در جهان که در حال فروش قطعاتی به ایران است که می‌تواند در ساخت پهپادها یا موشک‌های بالستیک ایران مورد استفاده قرار گیرد تحت تحریم‌های ما قرار می‌گیرد. ما هرکسی را که به ایرانی‌ها و روس‌ها کمک کند تا بتوانند اوکراینی‌ها را بکشند تحریم می‌کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس‌جمهوری اوکراین: روسیه دو هزار پهپاد شاهد۱۳۶ به ایران سفارش داده است

«تخلیه» هزاران نفر از جمعیت خرسون همزمان با هشدار ژنرال سوروویکین درباره اوضاع «متشنج» منطقه

تصاویری از ساختمان‌های تخریب شده کی‌یف در حملات پهپادی روسیه؛ آتش‌نشانان در جستجوی بازماندگان