Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ایلان ماسک بر خلاف گفته قبلی‌اش به تامین مالی اینترنت ماهواره‌ای در اوکراین ادامه خواهد داد

Elon Musk, CEO and CTO of SpaceX
Elon Musk, CEO and CTO of SpaceX Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت اسپیس‌ایکس ماه گذشته نامه‌ای به پنتاگون فرستاده و خاطرنشان کرده بود که دیگر توان پرداخت هزینه‌های خدمات اینترنتی در اوکراین را ندارد.

آگهی

ایلان ماسک، ثروتمندترین فرد جهان و مدیرعامل شرکت اسپیس‌ایکس سرانجام پذیرفت که به تامین مالی پایانه‌های اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در اوکراین ادامه دهد.

او این خبر را روز شنبه و پس از گفتگو با مقامات دولت ایالات متحده اعلام کرد و در پیامی توییتری نوشت: «مهم نیست... حتی اگر استارلینک همچنان ضرر کند و شرکت‌های دیگر میلیاردها دلار از پول مالیات‌دهندگان را دریافت کنند، ما کمک رایگان به دولت اوکراین را ادامه خواهیم داد.»

این تصمیم در حالی اعلام می‌شود که یک روز پیش از آن ایلان ماسک هشدار داده بود که شرکت اسپیس‌ایکس نمی‌تواند بطور نامحدود هزینه چنین برنامه‌ای را بپردازد و هزاران ترمینال دیگر را به آن کشور بفرستد. ماسک اعلام کرده بود که پرداخت چنین هزینه‌ای منطقی نیست.

بنا به گزارش شبکه خبری «سی ان ان» آمریکا، شرکت اسپیس‌ایکس ماه گذشته نامه‌ای به پنتاگون فرستاده و خاطرنشان کرده بود که دیگر توان پرداخت هزینه‌های خدمات اینترنتی در اوکراین را ندارد.

این شرکت از وزارت دفاع ایالات متحده خواسته بود که هزینه استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک توسط دولت و ارتش اوکراین را تامین کند؛ هزینه‌ای که رقم آن برای ۱۲ ماه آینده ۴۰۰ میلیون دلار برآورد می‌شود.

شرکت اسپیس‌ایکس از زمان آغاز حملات روسیه به اوکراین، هزاران پایانه به کی‌یف تحویل داده که از طریق مجموعه‌ای از ماهواره‌ها که شبکه استارلینک را تشکیل می‌دهند، امکان اتصال به اینترنت را فراهم می‌کنند.

طبق گزارش این شرکت، تا کنون حدود ۲۵ هزار پایانه در خاک اوکراین مستقر شده و ایلان ماسک می‌گوید که به استثنای «درصد بسیار کمی»، همۀ هزینه‌های استقرار و نگهداری از این پایانه‌ها توسط اسپیس‌ایکس پرداخت شده است.

شبکه استارلینک به حفظ اینترنت در مناطقی از اوکراین که ارتش روسیه به تاسیسات زیربنایی آن ضربه زده، کمک کرده است. بنا بر اعلام مقامات این کشور، تا ژوئن امسال دست‌کم ۱۵ درصد از زیرساخت‌های اینترنتی موجود اوکراین آسیب دیده یا نابود شده‌اند.

شبکه استارلینک همچنین به نیروهای اوکراینی کمک کرده تا بتوانند مسیر موشک‌های خود و تعیین موقعیت جغرافیایی اهداف مورد نظر را محاسبه کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت فضایی در سرزمین اصلی اروپا؛ سوئد نخستین سایت پرتاب ماهواره را افتتاح کرد

جنگ اوکراین؛ بمب‌های هدایت شونده روسیه در خارکیف ۳ نفر را کشتند و ۵۲ نفر را زخمی کردند

حملات ترکیبی گسترده به تاسیسات برق و گاز اوکراین؛ روسیه برای نخستین بار از دریای آزوف موشک زد