Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اعتراض مسکو به آلمان، سوئد و دانمارک برای عدم دعوت از روسیه در تحقیقات نشت گاز نورد استریم

نشت گاز در خط لوله نورد استریم
نشت گاز در خط لوله نورد استریم Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسکو می‌گوید تحقیقات در خصوص نشت گاز در خط لوله نورد استریم را که نمایندگان روسیه در آن حضور نداشته باشند، به رسمیت نمی‌شناسد.

آگهی

مسکو می‌گوید دیپلمات‌هایی را از آلمان، سوئد و دانمارک را احضار کرده تا نارضایتی خود را از عدم دعوت نمایندگان روسیه و شرکت گازپروم در فرآیند تحقیقات در خصوص دلایل نشت گاز خط لوله نورد استریم به آنها منتقل کند. 

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور نتایج چنین «شبه تحقیقاتی» را که در آن نمایندگان شرکت گازپروم و دولت روسیه در آن حضور نداشته باشند، به رسمیت نخواهد شناخت. 

این موضع روسیه در حالی مطرح می‌شود که ولادیمیر پوتین، رئيس جمهوری این کشور به آلمان پیشنهاد داده، صادرات گاز از طریق خط لوله نورداستریم ۲ را با این کشور تمدید کند. پیشنهادی که گفته می شود از سوی برلین رد شده است. روسیه در ماه‌های اخیر صادرات نفت و گاز خود به اروپا را در واکنش به تحریم‌های ناتو علیه این کشور محدود کرده است. 

آلمان روز چهارشنبه ضمن رد این پیشنهاد تاکید کرد که محدود کردن عرضه گاز روسیه از طریق خط لوله نورد استریم ۱ نشان داد که مسکو یک تامین کننده قابل اعتماد نیست. 

کریستین هافمن، سخنگوی دولت آلمان درباره پیشنهاد روسیه به خبرنگاران گفت: «مستقل از خرابکاری احتمالی در خط لوله نورد استریم ۲، ما دیدیم که روسیه دیگر یک تامین کننده انرژی قابل اعتماد نیست و حتی پیش از نشت هم دیگر هیچ گازی در نورد استریم ۱ جریان نداشت. بنابراین هیچ دلیلی وجود ندارد که ما باور کنیم رویه روسیه تغییر خواهد کرد.» 

هنوز علت نشت در خط لوله نورد استریم ۲ که از زیر دریای بالتیک می‌گذرد مشخص نشده است اما کشورهای اروپایی می‌گویند خرابکاری عامل آن بوده است. در مقابل ولادیمیر پوتین بر این باور است که حادثه در این خط لوله یک «اقدام تروریستی بین‌المللی» بوده و با هدف ایجاد شکاف میان روسیه و اتحادیه اروپا صورت پذیرفته است. 

پوتین روز چهارشنبه در این خصوص گفت: «خرابکاری در نورد استریم ۱ و ۲ یک اقدام تروریستی بین‌المللی است و هدف آن هم تضعیف امنیت انرژی در کل قاره از طریق مسدود کردن عرضه انرژی ارزان است. کسانی که می‌خواهند روابط بین روسیه و اتحادیه اروپا را بر هم بزنند پشت اقدامات خرابکارانه در نورد استریم هستند.» 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

فشارهای بین‌المللی و همچنین حمله روسیه به اوکراین باعث شده تا آلمان هنوز با تکمیل خط لوله گاز نورد استریم ۲ موافقت نکند. روسیه هم در ماه‌های اخیر انتقال گاز از طریق خط لوله نورد استریم ۱ را قطع کرده است. در حال حاضر روسیه تنها از طریق خط لوله زمینی که در سراسر اوکراین جریان دارد، به اروپا گاز منتقل می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف چهارمین محل نشت گاز از «نورداستریم»؛ روسیه و کشورهای غربی یکدیگر را متهم کردند

روسیه دارایی‌های دو بانک اروپایی را به دلیل تحریم‌های غرب توقیف می‌کند

بلندگوی تبلیغاتی کرملین وعده الحاق کی‌یف و پایتخت‌های ۲ کشور عضو ناتو را به سرزمین روسیه داد