Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سوئد: نشت گاز تنها از نورداستریم۱ متوقف شده؛ نورد استریم۲ هنوز نشتی دارد

نشت گاز از خط لوله نورداستریم
نشت گاز از خط لوله نورداستریم Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسیه که خود یکی از مظنون‌های حادثه است پیش از این «هیچ فرضیه‌ای از جمله خرابکاری» را در خصوص علل این نشتی‌ها رد نکرده و انگشت اتهام را به سوی ایالات متحده آمریکا نشانه رفته بود.

آگهی

گارد ساحلی سوئد روز دوشنبه اعلام کرد که نشت گاز از خط لوله نورداستریم۱ به صورت کامل متوقف شده اما هنوز در خط لوله موازی آن یعنی نورداستریم۲ نشتی وجود دارد.

معاون نخست وزیر روسیه نیز پیش‌تر ضمن تایید متوقف شدن نشت گاز از خط لوله نورد استریم۱ از امکان تعمیر و راه‌اندازی آن با اختصاص هزینه‌‌ای بالا سخن به میان آورده بود.

روسیه که خود یکی از مظنون‌های حادثه است پیش از این «هیچ فرضیه‌ای از جمله خرابکاری» را در خصوص علل این نشتی‌ها رد نکرده بود؛ این در حالی است که کی‌یف نیز در همان ابتدای رسانه‌ای شدن حادثه از «حمله تروریستی برنامه‌ریزی شده روسیه» خبر داده بود.

به گزارش فرانس‌پرس، اپراتور خطوط لوله گاز زیر دریایی نورد استریم که روسیه را به آلمان متصل می کند روز شنبه از پایان نشتی در نورد استریم۲ به دلیل فشار ناکافی برای خروج گاز از خط لوله خبر داده بود.

 سوئد روز دوشنبه تایید کرد که نشتی گاز از خط لوله نورد استریم۲ هنوز متوقف نشده و تنها نورد استریم۱ دیگر با نشتی مواجه نیست.

دانمارک نیز با تایید این خبر اعلام کرده است که فشار انتقال گاز در خط لوله ۱ به وضعیت پایدار رسیده و این به معنای پایان یافتن نشت گاز از این خط لوله است.

در مجموع چهار موردنشتی بزرگ از دو خط لوله گاز نورد استریم از ابتدای هفته گذشته گزارش شد که زمینه آزاد شدن ده‌ها هزار تن متان به دریای بالتیک را فراهم کرد.

گفتنی است که بخشی ازخطوط لوله نورد استریم از آب‌های مناطق انحصاری اقتصادی دو کشور سوئد و دانمارک می‌گذرند.

خطوط لوله نورد استریم ۱ و ۲ از ظرفیت کل انتقال سالانه ۱۱۰ میلیارد متر مکعب گاز برخورداند که این میزان بیش از نیمی از حجم صادرات گاز طبیعی روسیه را تشکیل می دهد.

نورد استریم۱ به طول ۱۲۲۴ کیلومتر از دو خط لوله موازی با ظرفیت سالانه ۲۷.۵ میلیارد متر مکعب برای هر یک از خطوط تشکیل شده است که از وایبورگ روسیه تا نقطه خروجی لوبمین آلمان ادامه دارد.

این خط لوله طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ احداث شد و در ۸ اکتبر ۲۰۱۲ کار افتتاح آن به سرانجام رسید.

نورد استریم ۲ که تقریباً به موازات نورد استریم ۱ اجرا می شود، در سپتامبر ۲۰۲۱ احداث شد اما هرگز راه اندازی نشد زیرا آلمان از صدور مجوز بهره‌برداری از آن خودداری کرد.

این پروژه تنها چند روز پیش از اعزام نیروهای ارتش روسیه به خاک اوکراین و آغاز تهاجم نظامی به این کشور در ۲۴ فوریه متوقف شد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقامات اروپایی: انفجار در «نورد استریم‌ها»‌ عمدی بود؛ رسانه‌های اسکاندیناویایی: کار کار روسیه است

پیشنهاد پوتین به اردوغان برای تشکیل یک «هاب گازی» در ترکیه برای قیمت‌گذاری و عرضه به اروپا

بایدن در نشست خبری با شولتس: روسیه به اوکراین حمله کند نورد استریم۲ دیگر وجود نخواهد داشت