Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رویترز: آژانس از سرعت‌گیری غنی‌سازی در تاسیسات زیرزمینی ایران خبر داد

تاسیسات هسته‌ای نطنز
تاسیسات هسته‌ای نطنز Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش محرمانه روز دوشنبه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به اعضا که از سوی رویترز مشاهده شده، تایید کرده که ایران به سرعت در حال گسترش توانایی خود برای غنی‌سازی اورانیوم با استفاده سانتریفیوژهای پیشرفته در تاسیسات زیرزمینی خود در نطنز است.

آگهی

گزارش محرمانه روز دوشنبه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کشورهای عضو که از سوی رویترز مشاهده شده، تایید کرده که ایران به سرعت در حال گسترش توانایی خود برای غنی‌سازی اورانیوم با استفاده سانتریفیوژهای پیشرفته در تاسیسات زیرزمینی خود در نطنز است و قصد دارد در این زمینه از برنامه‌ریزی پیشین خود نیز فراتر برود.

مطابق گزارش رویترز، در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده است که سومین آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته IR-6 که اخیرا در تاسیسات زیرزمینی نطنز نصب شده‌ بودند، فعال شده‌اند.

بر پایه این گزارش، ایران همچنین به سرعت نصب هفت آبشار را که در ۳۱ اوت گذشته در مراحل بسیار اولیه نصب قرار داشتند، تکمیل کرده است. این هفت آبشار، با استفاده از سانتریفیوژهای IR-4 وIR-2m تکمیل شده ولی هنوز غنی‌سازی با آنها آغاز نشده است.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که ایران همچنین به آژانس اطلاع داده است که قصد دارد سه آبشار دیگر را با استفاده از سانتریفیوژهای IR-2m به ۱۲ مورد نصب شده که پیشتر گزارش شده بود، بیافزاید. آژانس تایید کرده که نصب دو مورد از این آبشارها آغاز شده است.

این گزارش حاکیست که تمام سانتریفیوژهای فعال در نطنز که گاز هگزافلوراید اورانیوم (UF6) غنی‌شده تا ۵ درصد تولید می‌کردند، اکنون با هگزافلوراید اورانیوم دارای غنای طبیعی تغذیه می‌شوند. این برخلاف گزارش سه ماهه منتشر شده در سپتامبر گذشته است که تایید می‌کرد که تا ۳۱ اوت  سانتریفیوژها با UF6 غنی شده تا سقف ۲ درصد تغذیه می‌شوند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

توسعه برنامه غنی‌سازی ایران در شرایطی است که گفتگوهای هسته‌ای این کشور با قدرت‌های جهانی با هدف احیای برجام و لغو تحریم‌ها همچنان متوقف است. با این حال، هنوز برخی دیپلمات‌های غربی همچنان امیدوارند که جمهوری اسلامی در نهایت ناچار به عقب‌نشینی و پذیرش شروط ایالات متحده برای بازگشت به برجام شود که در این صورت ایران باید سانتریفیوژهای پیشرفته خود را از کار بیندازد و به انبار منتقل کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قطعنامه پیشنهادی آمریکا و تروئیکای اروپایی علیه ایران تسلیم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران سرعت غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۶۰ درصدی را سه برابر کرد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران چهار آبشار سانتریفیوژ جدید در تاسیسات هسته‌ای فردو نصب کرده است