سازمان تجارت جهانی: رشد تجارت در سال ۲۰۲۳ کم‌تر از پیش‌بینی قبلی خواهد بود

لوگوی سازمان تجارت جهانی
لوگوی سازمان تجارت جهانی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بخش عمده این بازنگری در واقع به اقتصاد نابسامان جهانی مرتبط می‌شود که به طور کلی تجت تاثیر شوک‌های متعدد از جمله جنگ در اوکراین، تورم، افزایش قیمت انرژی و تشدید سیاست‌های پولی است.

آگهی

سازمان تجارت جهانی روز چهارشنبه پیش‌بینی قبلی خود را در خصوص میزان رشد تجارت در سطح جهان برای سال ۲۰۲۳ به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش داد.

بخش عمده این بازنگری در واقع به اقتصاد نابسامان جهانی مرتبط می‌شود که به طور کلی تجت تاثیر شوک‌های متعدد از جمله جنگ در اوکراین، تورم، افزایش قیمت انرژی و تشدید سیاست‌های پولی است.

کارشناسان سازمان تجارت جهانی در حال حاضر انتظار دارند که حجم تجارت جهانی کالا در سال جاری میلادی با ۳.۵ درصد رشد همراه باشد؛ این میزان در واقع کمی بیشتر از پیش‌بینی انجام شده در ماه آوریل است که از رشد ۳ درصدی حکایت داشت.

اقتصاددانان سازمان تجارت جهانی همچنین میزان رشد تجارت در جهان را برای سال ۲۰۲۳ تنها ۱ درصد پیش‌بینی کرده‌اند این درحالیست که بر اساس پیش‌بینی قبلی صورت گرفته در ماه آوریل، شاخص رشد در سال آینده میلادی ۳.۴ درصد تعیین شده بود؛ رقمی که حکایت از افت چشمگیر معاملات تجاری در سال ۲۰۲۳ خواهد داشت.

در ارتباط با تولید ناخالص داخلی جهان، طبق پیش‌بینی‌های جدید سازمان تجارت جهانی که بر اساس رشد نرخ‌های مبادلات ارزی بازار انجام شده، این شاخص برای سال جاری به میزان ۲.۸ و برای سال آینده میلادی تا ۲.۳ درصد رشد خواهد داشت.

از سوی دیگر سازمان همکاری و توسعه اقتصادی نیز که پیش‌تر برای سال جاری میلادی رشد ۳ درصدی را پیش‌بینی کرده بود به تازگی اعلام کرده است که برای سال آینده رشد ۲.۲ درصدی را پیش‌بینی می‌کند.

میزان رشد پیش‌بینی شده از سوی صندوق بین‌المللی پول نیز برای سال جاری میلادی ۳.۲ درصد و برای سال آینده ۲.۹ درصد اعلام شده است.

فرانس‌پرس در گزارش خود آورده است که اگر پیش‌بینی‌های فعلی سازمان تجارت جهانی درست از آب درآید، رشد تجارت در سال ۲۰۲۳ به شدت کاهش می‌یابد اما با این وجود همچنان مثبت خواهد بود.

سازمان تجارت جهانی با این حال یادآور شده است که به دلیل تغییر سیاست‌های پولی اقتصاد‌های پیشرفته و ماهیت غیرقابل ارزیابی جنگی که در اوکراین جریان دارد پیش‌بینی‌های صورت گرفته در خصوص میزان رشد تجات در سطح جهان با ابهام و تردیدهایی روبرو خواهد بود.

گفته می‌شود رشد تجارت برای سال ۲۰۲۳ در صورت تحقق ریسک‌های کاهشی تا سطح ۲.۸ درصد افت داشته باشد اما در مقابل در صورت مواجه شدن با شوک‌های مثبت، این رشد می‌تواند تا میزان ۴.۶ درصد افزایش یابد.

بر اساس پیش‌بینی‌های جدید سازمان تجارت جهانی همچنین انتظار می رود تقاضای واردات با کاهش رشد که با عوامل مختلف در اقتصادهای بزرگ مرتبط است با افت همراه باشد.

در اروپا، افزایش قیمت انرژی ناشی از جنگ در اوکراین منجر به کاهش هزینه‌های مصرفی خانوار‌ها و افزایش هزینه‌ها در بخش تولید خواهد شد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ثبت بالاترین نرخ رشد در ۱۱ سال گذشته؛ پیشروی سریع عربستان در میان ۲۰ اقتصاد برتر دنیا

تبعات جنگ اوکراین برای اقتصاد آلمان؛ ارزش افزوده قدرت اقتصادی اروپا ۲۶۰ میلیارد یورو افت می‌کند

بازار رحم اجاره‌ای، آیا تلاش‌ها برای حمایت از حقوق زنان در کنفرانس جهانی رم به نتیجه می‌رسد؟