تبعات جنگ اوکراین برای اقتصاد آلمان؛ ارزش افزوده قدرت اقتصادی اروپا ۲۶۰ میلیارد یورو افت می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بندر تجاری هامبورگ
بندر تجاری هامبورگ   -  Copyright  AP Photo

موسسه تحقیقات اشتغال (IAB) برآورد کرد که اقتصاد آلمان تا سال ۲۰۳۰ تحت تاثیر تبعات جنگ اوکراین و قیمت بالای انرژی، بیش از ۲۶۰ میلیارد یورو (۲۶۵ میلیارد دلار) از ارزش افزوده خود را از دست خواهد داد.

بر اساس نتایج این ارزیابی که روز سه شنبه منتشر شد، تولید ناخالص داخلی (GDP) آلمان در سال آینده میلادی ۱.۷ درصد کاهش می‌یابد که منجر به از میان رفتن حدود ۲۴۰ هزار فرصت شغلی خواهد شد.

همچنین انتظار می‌رود سطح اشتغال در بزرگ‌ترین اقتصاد اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۲۶ افزایش معناداری نداشته باشد و با از میان رفتن تبعات اقتصادی حمله نظامی روسیه به اوکراین، اقتصاد آلمان شاهد افزایش ۶۰ هزار فرصت شغلی در سال ۲۰۳۰ باشد. 

بر پایه نتایج این مطالعه، اگر قیمت انرژی، که تا کنون ۱۶۰ درصد افزایش یافته است، بار دیگر دو برابر شود، تولید ناخالص داخلی آلمان در سال ۲۰۲۳ حدود ۴ درصد نسبت به شرایطی که جنگ اوکراین رخ نداده بود، کاهش می‌یابد. بر اساس این پیش فرض، شمار شاغلان در آلمان طی سه سال ۶۶۰ هزار نفر افت می‌کند.

موسسه تحقیقات اشتغال همچنین خاطرنشان کرده که خدمات و صنایع مرتبط با گردشگری و صنایع انرژی‌بر از جمله صنایع شیمیایی و تولید فلزات بیشترین آسیب را متحمل خواهد شد.