ثبت بالاترین نرخ رشد در ۱۱ سال گذشته؛ پیشروی سریع عربستان در میان ۲۰ اقتصاد برتر دنیا

ریاض، عربستان سعودی
ریاض، عربستان سعودی Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بخش غیرنفتی اقتصاد این کشور که موتور ایجاد اشتغال محسوب می‌شود، در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ نزدیک به ۸.۲ درصد رشد کرده است.

اقتصاد عربستان سعودی فراتر از ارزیابی‌های خوشبینانه، بالاترین نرخ رشد خود را در ۱۱ سال گذشته ثبت کرد. 

آگهی

اداره کل آمار عربستان سعودی روز چهارشنبه اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی این کشور در یکسال منتهی به سه ماهه دوم سال جاری میلادی ۱۲.۲ درصد افزایش یافته است. این سریع‌ترین رشد اقتصاد عربستان از سال ۲۰۱۱ محسوب می‌شود.

عربستان سعودی پس از انتشار گزارش رشد اقتصادی ۹.۹ درصدی در سه ماهه نخست امسال برآورد کرده بود که این نرخ در سه ماهه دوم به ۱۱.۸ درصد افزایش خواهد یافت. 

گزارش روز چهارشنبه اداره آمار عربستان همچنین حاکیست که بخش غیرنفتی اقتصاد این کشور که موتور ایجاد اشتغال محسوب می‌شود، در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ نزدیک به ۸.۲ درصد رشد کرده که این نرخ نیز فراتر از برآورد ۵.۴ درصدی صورت گرفته در سه ماهه نخست سال جاری است.

اداره آمار عربستان پیشتر نیز گزارش داده بود که شاخص تولید صنعتی این کشور در ژوئن ۲۰۲۲ نسبت به ماه مشابه سال پیش ۲۰.۸ درصد رشد کرده است. 

بزرگترین صادرکننده نفت جهان در حال دستیابی به سریع‌ترین رشد اقتصادی در میان کشورهای عضو گروه بیست در سال ۲۰۲۲ است. رشدی که بیش از همه متاثر از افزایش قیمت‌ جهانی نفت پس از همه‌گیری ویروس کرونا و تجاوز نظامی روسیه به خاک اوکراین است ولی گزارش رسمی این کشور نشان می‌دهد که این رونق فراتر از بخش نفت، به صنعت این کشور را نیز سرایت کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان تجارت جهانی: رشد تجارت در سال ۲۰۲۳ کم‌تر از پیش‌بینی قبلی خواهد بود

کاهش رشد اقتصادی آلمان؛ بار رونق منطقه یورو به دوش فرانسه و اسپانیا افتاد

قیمت بالای انرژی شرکت‌های آلمانی را مجبور به ترک کشور خواهد کرد