تیراندازی مرگبار در یک مدرسه در روسیه؛ ۱۵ نفر جان باختند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تیراندازی در مدرسه‌ای در روسیه
تیراندازی در مدرسه‌ای در روسیه   -  کپی رایت  MARIA BAKLANOVA/AFP

به گفته مقامات روسیه، یک مرد مسلح در روز دوشنبه ۲۶ سپتامبر (چهار مهر) در مدرسه‌ای در مرکز این کشور اقدام به تیراندازی کرد که در پی آن ۱۵ نفر کشته و ۲۴ نفر دیگر زخمی شدند. یازده نفر از قربانیان و همه زخمی‌ها به جز دو نفر، دانش آموزان کودک هستند. 

فرد مهاجم به دنبال این کشتار با شلیک گلوله خودکشی کرد.

تیراندازی در مدرسه‌ای در شهر ایژوسک در ۹۶۰ کیلومتری شرق مسکو در منطقه اودمورتیا رخ داد.

کمیته تحقیقات روسیه، فرد مسلح را آرتیوم کازانتسف، ۳۴ ساله و فارغ‌التحصیل همان مدرسه معرفی کرد و گفت که او یک تی‌شرت مشکی با نمادهای نازی به تن داشت. هنوز جزییاتی درباره انگیزه وی منتشر نشده است.

الکساندر برچالوف، فرماندار اودمورتیا گفت که فرد مسلح که به گفته او نامش در مراکز روانپزشکی ثبت شده است پس از حمله، خودکشی کرد.

برچالوف افزود که از ۱۳ قربانی این حادثه ۹ نفر کودک هستند همچنین ۲۰ تن از مجروحان نیز کودک هستند. با این حال کمیته تحقیقات روسیه در آماری متناقض شش نفر از قربانیان حادثه را کودک عنوان کرد.

فرماندار منطقه همچنین گفت که مهاجم قبل از شلیک در داخل مدرسه نگهبان را کشت. این مدرسه نزدیک به هزار دانش‌آموز و ۸۰ معلم دارد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین این تیراندازی را اقدامی تروریستی توصیف کرد و گفت که ولادیمیر پوتین همه دستورات لازم را به مقامات مربوطه داده است.

پسکوف به خبرنگاران گفت: «پوتین عمیقا برای مرگ مردم و کودکان در مدرسه جایی که یک اقدام تروریستی رخ داده، متاسف است.»

این مدرسه کلاس‌ها اول تا یازدهم را برای آموزش دانش‌آموزان دارد که پس از حمله تخلیه شد و اطراف آن محاصره شده است.

گارد ملی روسیه گفت که عامل حمله از دو اسلحه با گلوله‌های واقعی استفاده کرد. اسلحه‌های استفاده شده ثبت نشده بودند. تحقیقات جنایی درباره این حادثه برای قتل‌های متعدد و نگهداری غیرقانونی سلاح گرم آغاز شده است.

ایژوسک شهری ۶۴۰ هزار نفری در غرب کوه‌های اورال در مرکز روسیه است.