Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تیراندازی در دانشگاهی در شرق روسیه دست‌کم ۶ کشته و چند مجروح بر جای گذاشت

تیراندازی در دانشگاه پرم در شرق روسیه
تیراندازی در دانشگاه پرم در شرق روسیه Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از مسعود سالارییورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مهاجم، یکی از دانشجویان همان دانشگاه بوده که به سوی بقیه حاضران شلیک کرده و پس از این حمله بازداشت شده است.

آگهی

بر اثر تیراندازی فردی در روز دوشنبه ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) در دانشگاه شهر «پرم» واقع در شرق روسیه، دست کم ۶ نفر کشته و چند تن دیگر زخمی شدند.

کمیته دولتی تحقیقات روسیه با اعلام این خبر گفته است که مهاجم، یکی از دانشجویان همان دانشگاه بوده که به سوی بقیه حاضران شلیک کرده و پس از این حمله بازداشت شده است.

مهاجم که تصاویری از او با تفنگی در دستش در چند ویدیو در شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود، مجروح شده است. کمیته تحقیقات گفته که او در هنگام بازداشت در حال مقاومت در برابر مأموران بوده است.

بسیاری از دانشجویان در هنگام حمله، تلاش کردند تا از راه‌های مختلف و حتی با پریدن از پنجره‌های ساختمان جان خود را نجات دهند.

ویدئوی دیگری که از پنجره گرفته شده بود ، فردی را نشان می داد که کاملا مشکی پوشیده بود و به سمت ورودی ساختمان قدم می زد.

کمیته تحقیقات می‌گوید که همچنان در حال بررسی برای اعلام شمار دقیق قربانیان این حمله است، اما درباره انگیزه فرد مهاجم هنوز اطلاعاتی منتشر نکرده است. این کمیته در ابتدا شمار کشته‌شدگان را ۸ نفر ذکر کرده بود، اما ساعاتی پس از اطلاعیه اول، این آمار را تصحیح کرد.

به گزارش سرویس مطبوعاتی دانشگاه پرم، هویت مهاجم مشخص شده اما فاش نشده است. او در ساعت یازده صبح به وقت محلی با اسلحه‌ای در دست وارد محوطه دانشگاه شد.

در روسیه کنترل اسلحه شدیدا اعمال می‌شود. تیراندازی در مدارس یا دانشگاه‌ها در این کشور نیز بسیار نادر است اما در سال‌های اخیر بیشتر شده است، به طوری که اخیرا ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه این پدیده را که به گفته او از آمریکا وارد شده از اثرات مخرب جهانی شدن نامید و آن را محکوم کرد.

آخرین مورد از چنین رویدادهای مرگباری در ۱۱ مه ۲۰۲۱ روی داد که جوانی ۱۹ ساله در مدرسه خود در کازان واقع در جمهوری تاتارستان روسیه تیراندازی کرد و ۹ نفر را کشت.

آسوشیتدپرس
تیراندازی در دانشگاه پرم در شرق روسیهآسوشیتدپرس

در همان روز، رئیس جمهوری روسیه دستور بازبینی قوانین مربوط به حمل سلاح را داد. عامل آن حمله در کازان که بازداشت شد، مجوز حمل سلاح نیمه خودکار داشت.

اما مهم‌ترین حمله از این نوع در روسیه در اکتبر ۲۰۱۸ روی داد. در آن زمان یک دانش آموز دبیرستانی در کرچ، شهری در شبه جزیره کریمه اوکراین که روسیه در سال ۲۰۱۴ آن را به خاک خود ضمیمه کرد، ۱۹ نفر را با تفنگ کشت و سپس خودکشی کرد.

مقامات روسیه همچنین ادعا می‌کنند که در سال‌های اخیر ده‌ها نقشه حمله در مدارس را که نوجوانان عامل آن بوده‌اند، خنثی کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آدم‌ربایی در سوئیس؛ تبادل آتش با پلیس زوریخ دو کشته بر جای گذاشت

تیراندازی در اطراف مقر سرویس امنیت فدرال روسیه

تیراندازی در دانشگاهی در شارلوت آمریکا ۲ کشته برجای گذاشت