اختلال در اینترنت و فیلتر شدن اینستاگرام و واتس‌اپ؛ انانیموس: از «تور» استفاده کنید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
وضعیت اینترنت در ایران
وضعیت اینترنت در ایران   -  کپی رایت  کانوا

همزمان با فیلتر شدن اینستاگرام و واتس‌اپ در ایران، گزارش‌هایی از محدودیت یا سختی در دسترسی به موتور جست‌وجوی گوگل نیز شنیده می‌شود. از سوی دیگر طبق برخی از گزارش‌ها اینترنت موبایل و اینترنت خانگی در بخش‌هایی از تهران قطع است.

نت‌بلاکس که وضعیت ارتباطات اینترنت در جهان را رصد می‌کند در گزارش‌ روز چهارشنبه خود آورده است که به دنبال اختلال در شبکه‌های تلفن همراه در سراسر ایران، دسترسی به اینستاگرام و واتس‌اپ نیز محدود شده است.

خبرگزاری امنیتی فارس وابسته به سپاه پاسداران صبح امروز تایید کرد با تصمیم مراجع ذیربط دسترسی به اینستاگرام از شب گذشته از داخل ایران ممکن نیست. همچنین دسترسی به واتس‌آپ هم دارای اختلال است.

این رسانه تاکید کرد که «هنوز معلوم نیست این تصمیم چه زمانی به طول خواهد انجامید.» برخی منابع خبری از «عادی شدن» دسترسی دوباره به پهنای باند بین المللی خبر داده اند اما می گویند فیلترینگ اینستاگرام همچنان فعال است.

انانیموس: از تور استفاده کنید

گروه هکری انانیموس به‌عنوان یکی از بزرگترین گروه‌های متخصص در حوزه امنیت شبکه‌های کامپیوتری با اشاره به فیلتر شدن اینستاگرام و واتس‌اپ در ایران از کاربران ایرانی خواست تا از «تور» برای دور زدن فیلترینگ استفاده کنند.

پروژه «تور» یک پروژه متعلق به یک سازمان غیرانتفاعی است و در سال ۲۰۱۱ جایزه بنیاد نرم‌افزار رایگان را دریافت کرد. طبق گزارش‌ها، « این نرم افزار رایگان به حدود ۳۶ میلیون نفر در سراسر جهان امکان دسترسی و بیان آزاد در اینترنت با حفظ حریم خصوصی و ناشناخته بودن را می‌دهد.»

متولیان این پروژه می‌گویند: «ما معتقدیم که همه باید بتوانند با حفظ حریم خصوصی، در اینترنت حضور داشته باشند. ما حقوق بشر را ارتقا می‌دهیم و از حریم خصوصی شما به‌صورت آنلاین از طریق نرم‌افزار رایگان و شبکه‌های باز دفاع می‌کنیم.»

با این حال کاربران برای وصل شدن به تور ابتدا نیازمند وصل شدن به اینترنت هستند.

مرورگر «تور» (The Onion Router) می‌تواند فیلترینگ را دور بزند و در نسخه‌های مختلف برای ویندوز، آی‌اواس، اندروئید و لینوکس ارائه می‌شود. برخی از کاربران در ایران سرعت آن را بسیار کند گزارش کرده‌اند. گاهی نیز ممکن است دسترسی مستقیم به «تور» از سوی آی‌اس‌پی‌ها مسدود شود اما این مرورگر ابزارهایی برای دور زدن فیلترینگ دارد که به «پل‌های تور» معروف هستند. زمانی که از «تور» استفاده می‌کنید در واقع می‌توانید در تنظیمات شبکه‌ای این نرم‌افزار، استفاده از پل (Bridges) را باز و سپس گزینه Request a Bridge from torproject.org فعال کنید.