نت‌بلاکس: اینترنت تلفن‌های همراه در سراسر ایران مختل، اینستاگرام فیتلر و دسترسی به واتس‌اپ محدود شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اینستاگرام و واتس‌اپ
اینستاگرام و واتس‌اپ   -  کپی رایت  AP Photo

در پی گسترش اعتراض‌ها به کشته‌ شدن مهسا امینی، دختر جوان کردی که پس از بازداشت موقت توسط گشت ارشاد نیروی انتظامی ایران جان باخت دسترسی به اینترنت و پیام‌رسان‌ها در این کشور با محدودیت‌هایی همراه یا مختل شد.

گروه «نت‌بلاکس» که سطح دسترسی به اینترنت در جهان را رصد می‌کند اختلال در استفاده از اینترنت همراه از دو اپراتور اصلی ارائه دهنده این خدمات در ایران یعنی همراه اول و ایرانسل را مورد تایید قرار داده است.

در گزارش نت‌بلاکس آمده است که بسیاری از کاربران اینترنت در کشوری که به خدمات تلفن همراه بسیار وابسته است، کاملاً آفلاین شده‌اند.

پیش‌تر نیز گزارش‌هایی در تایید این مطلب از سوی کابران در برخی شبکه‌های اجتماعی نظیر توییتر منتشر شده بود؛ کاربران با اشاره به اختلال در اینترنتِ تلفن همراه اعلام کرده بودند که ناچار شده‌اند از شبکه اینترنت وای فای استفاده کنند.

نت‌بلاکس در گزارش‌ روز چهارشنبه ۲۱ سپتامبر/۳۰ شهریور خود آورده است که به دنبال اختلال در شبکه‌های تلفن همراه در سراسر ایران، دسترسی به پلت‌فرم‌ رسانه اجتماعی اینستاگرام و اپلیکیشن واتس‌اپ نیز محدود شده است.

گروه نت‌بلاکس همچنین با استناد به داده‌های شبکه، قطع کامل خدمات اینترنت در بخش‌هایی از استان کردستان ایران از شامگاه دوشنبه ۱۹ سپتامبر را مورد تایید قرار داده است.

از سوی دیگر، در حالی که کابران شبکه‌های اجتماعی در ایران از فیلتر شدن اینستاگرام خبر می‌دهند برخی رسانه‌ها داخلی این مسئله را یک مشکل فنی دانسته و به قطع شدن یکی از شبکه‌های فیبر نوری نسبت می‌دهند.

اینستاگرام از محبوب‌ترین رسانه‌های اجتماعی در ایران است که این روزها به همراه توییتر به ابزاری مهم برای به اشتراک گذاشتن تصاویر و ویدیو‌های مرتبط با اعتراض‌های مردمی در شهرهای مختلف این کشور نسبت به کشته شدن مهسا امینی و برخورد خشونت‌آمیز ماموران نیروی انتظامی با تظاهرکنندگان تبدیل شده است.

مسئولان حکومت ایران پیش‌تر نیز محدودیت‌هایی برای دسترسی به دیگر شبکه‌های اجتماعی و یا پیام رسان‌های محبوب کاربران از جمله فیس‌بوک، تلگرام، یوتیوب و توییتر اعمال کرده‌اند.

دسترسی به شبکه‌های اجتماعی محدود شده در شرایط فعلی و در پی اختلال کلی ایجاد شده در شبکه اینترنت تلفن همراه و نیز پایین آمدن سرعت اینترنت حتی با فیلترشکن‌ها هم برای کاربران میسر نیست.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید