پیکر مهسا امینی در سقز به خاک سپرده شد؛ بیانیه بیمارستان کسری از اینستاگرام پاک شد

قبرستان آیچی در سقز
قبرستان آیچی در سقز Copyright شبکه‌های اجتماعی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی جمعیت زیادی را در قبرستان آیچی در سقز که پیکر مهسا امینی به آنجا انتقال یافته است نشان می‌دهد.

آگهی

گزارش‌ها از ایران حاکی است که پیکر مهسا امینی، زن جوانی که پس از بازداشت از سوی گشت ارشاد در تهران جان باخت در زادگاهش سقز به خاک سپرده شد. 

تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی جمعیت زیادی را در مراسم خاکسپاری مهسا امینی در قبرستان آیچی در سقز نشان می‌دهد. در این تصاویر صدای شرکت‌کنندگان در حال شعار دادن علیه مقامات ایران شنیده می‌شود. 

این در حالی است که طبق گزارش‌های منتشرشده فضای تهران به ویژه حوالی بیمارستان کسری و میدان آرژانتین جمعه شب امنیتی و ملتهب بود. شماری از معترضان به مرگ مهسا امینی در میدان آرژانتین و حوالی آن شعارهایی علیه حکومت جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای، رهبر ایران سر دادند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از سوی دیگر گزارش‌های تائیدنشده از بازداشت شماری از معترضان حکایت دارد. 

مهسا امینی، زن ۲۲ ساله‌ای که چند روز پیش از سوی گشت ارشاد بازداشت شده بود روز جمعه در بیمارستان کسری در تهران درگذشت. 

همزمان با خاکسپاری مهسا امینی در سقز متنی با عنوان «بیانیه مردم سقز» در محکومیت آنچه بر سر این زن ۲۲ ساله رفت منتشر شده است. در بخشی از این بیانیه آمده است: «آنچه در تهران برای مهسا امینی و در مریوان برای شلیر رسولی اتفاق افتاد نتیجه‌ یک فرهنگ مردسالار  است که راه را برای اتفاقات نفرت انگیری مثل این هموار می‌کند.»

شلیر رسولی نام زنی است که در جریان درگیری با فردی که قصد تجاوز جنسی به او را داشت دست به خودکشی زد. انسیه خزعلی، معاون رئیس‌جمهوری ایران در امور زنان و خانواده خودکشی این زن اهل مریوان را در راستای ««زنانگی و پاکدامنی» دانسته بود. 

بیمارستان کسری: مهسا امینی بدون علائم حیاتی و مرگ مغزی به ما ارجاع داده شد

بیمارستان کسری در تهران در بیانیه‌ای که ساعاتی پس از انتشار از صفحه اینستاگرام این مرکز درمانی حذف شد اعلام کرد که مهسا امینی «بدون علائم حیاتی بدون علائم حیاتی و میدریاز دوبل (مرگ مغزی)» به مرکز درمانی ارجاع داده شد.

مسئولان بیمارستان کسری در ابتدای این بیانیه تاکید کرده‌ بودند که «حق انتشار هیچ گونه اطلاعاتی در خصوص روند درمانی بیمار در زمان بستری به جز خانواده درجه یک و مراجع قضایی (در صورت ارائه مجوز)» را ندارد.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده بود: «متاسفانه بیمار پس از ۴۸ ساعت در روز جمعه مجددا دچار ایست قلبی شده که با توجه به مرگ مغزی علی رغم تلاش های تیم پزشکی موفق به احیا نشدند و بیمار فوت شد. لذا بلافاصله پیکر خانم مهسا امینی پس از فوت به پزشکی قانونی برای تحقیقات بیشتر ارجاع شد.»

در شبکه‌های اجتماعی ویدئویی از زنان عضو کادر درمان بیمارستان کسری منتشر شده است که جمعه شب بر روی پیکر مهسا امینی شاخه‌های گل می‌گذارند.

آمریکا: نابخشودنی است

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در واکنش به مرگ مهسا امینی در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که کشورش «عمیقا» از این حادثه «نگران» شده است. مشاور امنیت ملی جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده همچنین حادثه روی داده برای مهسا امینی را «نابخشودنی» دانست. 

پلیس تهران در بیانیه‌ای مدعی شده است که مهسا امینی پس از بازداشت «به دلیل پوشش نامناسب» به طور ناگهانی «بیهوش» شد و سپس به بیمارستان انتقال یافت. 

مقامات عالی‌رتبه سه قوه در ایران طی ۲۴ گذشته دستورهایی را برای پیگیری حادثه روی داده برای مهسا امینی صادر کرده‌اند. این در حالی است که مرگ افراد بازداشت‌شده یا زندانی در ایران بی‌سابقه نیست. ستار بهشتی، کاووس سید امامی و زهرا کاظمی از جمله افرادی هستند که مرگشان در زندان یا بازداشتگاه طی سال‌های اخیر بازتاب رسانه‌ای زیادی داشت.

خبرگزاری میزان با اشاره تلویحی به اینکه علت مرگ خانم امینی هنوز مشخص نشده نوشته به محض حصول نتایج آزمایشات ارسالی با در نظر گرفتن معاینه و کالبدشکافی صورت گرفته علت فوت را به مقام فضایی اعلام خواهد کرد. همزمان رسانه های ایران به نقل از مدیرکل پزشکی قانونی تهران اعلام کرده اند که علت مرگ مهسا امینی تا سه هفته آینده مشخص و به مقامات قضایی اعلام خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درگیری نیروهای امنیتی با معترضان در سقز؛ استانداری با تکذیب کشته ها، «زخمی شدن» معترضان را پذیرفت

ایران همچنان در فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف باقی ماند

ایران درخواست رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران را رد کرد