تگزاس مهاجران را با دو اتوبوس به خانه معاون رئیس جهور آمریکا فرستاد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مهاجران در مرز مکزیک و تگزاس/آرشیو
مهاجران در مرز مکزیک و تگزاس/آرشیو   -   کپی رایت  Eric Gay/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved

دولت جمهوریخواه تگزاس روز پنجشنبه ده‌ها پناهجو را با دو اتوبوس به نزدیکی خانه کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا فرستاد. این حرکت نقطه اوج کارزار مهاجرتی جمهوریخواهان در آستانه انتخابات میان‌ دوره‌ای کنگره توصیف می‌شود. 

گرگ ابوت، فرماندار جمهوریخواه محافظه‌کار آمریکایی در پیامی توییتری نوشت: «معاون رئیس جمهوری می‌گوید که مرزهای ما امن‌تر شده اند و وجود بحران را انکار می‌کند. ما مهاجران را به حیاط خانه او می‌فرستیم و از دولت بایدن می‌خواهیم تا وظیفه‌اش برای تامین امنیت مرزها را درست انجام دهد.» 

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در همین روز رویکرد ایالت‌های جمهوریخواه در اعزام پناهجویان به نیویورک و یک جزیره پرجمعیت در شمال شرق این کشور را «شرم‌آور» و «نامسئولانه» توصیف گرد. 

دولت‌های محلی ایالات تحت حاکمیت جمهوریخواهان و در راس آن‌ها تگزاس، از ماه‌ها پیش مهاجران را با اتوبوس به ایالت‌های دموکرات می‌فرستند. از قرار معلوم گرگ ابوت، فرماندار جمهوریخواه تگزاس پیشگام این طرح است. جمهوریخواهان رانده شده از قدرت با این مانور سیاسی رویکرد مهاجرتی دولت دموکرات بایدن را زیر سوال می‌برند. فرمانداران دست راستی ایالات متحده بایدن را متهم می‌کنند که با در پیش گرفتن یک رویکرد سهل‌انگارانه در قبال مهاجران، مرز میان مکزیک و تگزاس را به یک «آب‌کش» تبدیل کرده است. 

جو بایدن، شامگاه پنجشنبه در حاشیه ضیافت شام فراکسیون اسپانیایی‌تباران کنگره با محکوم کردن این رویکرد گفت: «جمهوریخواهان با سوءاستفاده از انسان‌ها به‌عنوان طعمه، مانور سیاسی به راه انداخته اند. کار دردناکی می‌کنند. این اقدام ضد آمریکایی و غیرمسئولانه است.» شماری از اعضای این فراکسیون لاتین‌تباران میامی هستند که به دلیل داشتن رویکرد‌های ضد چپ و ضد کوبایی از متحدان بالقوه جمهوریخواهان حامی ترامپ به شمار می‌روند. 

 ساعاتی پیش از این موضع‌گیری، کارین جین-پی‌یر، سخنگوی بایدن رفتار جمهوریخواهان را «وحشیانه» و در حکم «استفاده ابزاری از مهاجران» خوانده بود. 

دموکرات‌ها با توجه به ادامه جنگ اوکراین و اثرات ویرانگر آن بر اقتصاد و قیمت سوخت، نگران شکست در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره و از دست دادن اکثریت کرسی‌های دو مجلس هستند. جمهوریخواهان به‌ویژه با هدایت دونالد ترامپ، کارزارهای گسترده‌ای را برای کسب جایگاه‌‌های بیشتر در انتخابات ماه نوامبر به راه انداخته‌اند. 

دولت پیشین ایالات متحده سیاست سخت‌گیرانه بی‌سابقه‌ای را در قبال مهاجران در دستور کار داشت. احداث دیوار در مرز مکزیک و ممنوعیت صدور ویزا برای اتباع شماری از کشورهای مسلمان، نقطه اوج این رویکرد بود.