ترامپ در نظر داشت لابراتورهای تولید مواد مخدر در مکزیک را با موشک هدف قرار دهد

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده  با استفاده از  AFP
دونالد ترامپ و مارک اسپر
دونالد ترامپ و مارک اسپر   -  Copyright  AFP

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده آمریکا تمایل داشته آزمایشگاه‌های تولید مواد مخدر در مکزیک را هدف قرار دهد. آقای ترامپ دست‌کم دوبار خواسته خود را مطرح کرده و می‌پنداشته که حتی این امکان وجود دارد که آمریکا مسئولیت حملات موشکی در خاک مکزیک را برعهده نگیرد.

مارک اسپر، وزیر دفاع ترامپ در کتاب خود موسوم به «سوگند مقدس» که قرار است تا چند روز دیگر (۱۰ مه) روانه بازار شود، این ادعا را مطرح کرده است. رئیس اسبق پنتاگون در فاصله زمانی ژوئیه ۲۰۱۹ و نوامبر ۲۰۲۰ در این کتاب که خلاصه‌اش توسط نیویورک تایمز رسانه‌ای شده با تاکید بر اینکه دونالد ترامپ اصرار داشته چنین حمله ای را محرمانه نگه دارد گفته این لحظه از لحظاتی بوده که هیچ حرفی برای گفتن در برابر اظهارات ترامپ نداشته است.

به گزارش نیویورک تایمز آقای اسپر در بخش دیگری از کتاب خود در باره امکان سوءاستفاده ترامپ از ارتش در روز انتخابات در نوامبر ۲۰۲۰ هم توضیح داده و نوشته به زیردستانش هشدار داده بوده بود که برای شنیدن چنین درخواست‌های نامعمولی از طرف کاخ سفید آماده باشند.

مارک اسپر که تنها چند روز بعد از مشخص شدن نتایج انتخابات از سوی دونالد ترامپ خانه‌نشین شد در توضیح چرایی نوشتن خاطرات پیش‌تر بازگو نشده خود گفته: «این احساس را داشتم که برای مردم و تاریخ آمریکا می‌نویسم.»

آقای اسپر در جای دیگری از این کتاب با اشاره به ناآرامی‌های ناشی از قتل جورج فلوید در آمریکا ادعا کرده ترامپ خواستار شلیک به پای معترضان یا عضو مشابه بدن آن ها شده بوده است. مواضع متفاوت رئیس پنتاگون و رئیس جمهوری آمریکا در مواجهه با این ناآرامی های سراسری در آمریکا پیش از این هم خبر ساز شده بود.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید