مارک اسپر نامزد جدید ترامپ برای وزارت دفاع آمریکا کیست؟

مارک اسپر نامزد جدید ترامپ برای وزارت دفاع آمریکا کیست؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مارک اسپر پیش از رسیدن به پست معاون وزیر دفاع در پنتاگون بعنوان «برنامه‌ریز جنگ» در پنتاگون خدمت کرده است.

آگهی

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا پس از انصراف پاتریک شاناهان از نامزدی پست وزارت دفاع، مارک اسپر را بعنوان جانشین او معرفی  و منصوب کرد.

مارک اسپر ۵۵ ساله از نوامبر سال ۲۰۱۷ با چراغ سبز سنا بعنوان معاون وزیر دفاع آمریکا در ارتش مشغول بوده است. پنتاگون در زندگینامه مارک اسپر وظایف او را شامل استخدام، سازماندهی، آموزش، تدارکات و مراقبت از ۱.۴ میلیون نظامی زیر پرچم، گارد ملی، سربازان ذخیره، دپارتمان غیرنظامیان ارتش و خانواده‌هایشان عنوان کرده است.

آقای اسپر در جلسه رای گیری سنا برای انتخاب خود (۸۹ رای موافق در مقابل ۶ رای مخالف) در نوامبر ۲۰۱۷ گفته بود اگر انتخاب شود تمام سعی و تلاش خود را معطوف یکپارچگی بیشتر نیروها، همکاری گسترده تر واحدها، تشویق نوآوری، توانمند سازی ملت و لزوم پاسخگویی مسئولان می کند.

او پیش از این مقامی اجرایی در شرکت رایتون که یک پیمانکار دفاعی است، برعهده داشته است و اخیرا نیز بعنوان معاون در امور دولتی خدمت کرده است.

مارک اسپر بعنوان فردی شناخته می شود که تاریخچه زندگی اش با ارتش پیوند خورده است. او در سال ۱۹۸۶ همزمان با مایک پمپئو از آکادمی نظامی ایالات متحده آمریکا فارغ التحصیل شد، کارش را در پیاده نظام ارتش آغاز و سپس آموزش رنجری را تکمیل کرد.

این مقام نظامی آمریکایی به مدت ده سال بعنوان نظامی زیر پرچم خدمت کرده است. او در اوایل دهه ۹۰ میلادی در جنگ خلیج فارس خدمت کرد. او همچنین بعنوان نظامی زیر پرچم در ویرجینیا و گارد ملی کلمبیا و ذخیره ارتش خدمت کرد و در سال ۲۰۰۷ بازنشسته شد.

مارک اسپر همچنین بعنوان مشاور امنیت ملی سنتاتور لدر بیل و بعنوان مدیر اجرایی و مشاور سیاسی سناتور چاک هگل خدمت کرده است. وی همچنین مسئول امور امنیت ملی در کمیته روابط خارجه سنا بوده است.

وی پیش از رسیدن به پست معاون وزیر دفاع بعنوان «برنامه‌ریز جنگ» در پنتاگون خدمت کرده است. گفته می شود مهار قدرتهایی چون چین و روسیه از اولویت های وی در راس پنتاگون خواهد بود.

مارک اسپر جوایز و افتخارات نظامی از جمله لژیون لیاقت و مدال برنز و مدال آزادی کویت را کسب کرده است. او همچنین مدال وزارت دفاع امریکا برای خدمات عمومی برجسته را دریافت کرده است.

او در سال ۲۰۰۸ موفق به اخذ درجه دکترای سیاستگذاری عمومی از دانشگاه جورج واشنگتن آمریکا شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر دفاع آمریکا: به گمانم ایران پشت حمله به پایگاه‌هایمان در عراق بوده است

اختلاف‌نظر با ترامپ بر سر محاکمه یک کماندو؛ وزیر نیروی دریایی آمریکا برکنار شد

با تایید سنای آمریکا مارک اسپر رسما وزیر دفاع شد