دونالد ترامپ:‌ ماموران اف‌بی‌آی با یورش به عمارتم گاوصندوق را شکستند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا   -  کپی رایت  Seth Wenig/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.

ماموران پلیس فدرال ایالات متحده (اف‌بی‌آی) شامگاه روز دوشنبه ۸ اوت بدون اطلاع قبلی با «یورش» به عمارت و استراحتگاه دونالد ترامپ در «مار اِ لاگو» و اقع در در پالم بیچ فلوریدا به بازرسی منزل رئیس جمهوری پیشین آمریکا پرداختند. تصاویر منتشر شده از این رویداد شامل تصاویر هوایی از عمارت آقای ترامپ و تصاویری از حضور خودروهای پلیس در اطراف منزل اوست.  

شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از منابع آگاه به این پرونده گزارش داده است که ماموران اف‌بی‌آی در این «بازرسی غافلگیرانه» به دنبال اسناد طبقه‌بندی‌ شده‌‌ای بودند که احتمال می‌رود آقای ترامپ در پایان ریاست جمهوری از کاخ سفید خارج کرده باشد.

خروج اسناد طبقه‌بندی دوره ریاست‌جمهوری توسط آقای ترامپ رویداد تازه‌ای نیست. دفتر آرشیو ملی آمریکا در فوریه ۲۰۲۲ از انتقال ۱۵ جعبه از اسناد محرمانه توسط آقای ترامپ به اقامتگاه خود در «مار اِ لاگو» خبر داده بود. روی این جعبه‌ها علامت «اطلاعات طبقه بندی شده امنیت ملی» به چشم می‌خورد. 

ترامپ: در گاو صندوق من را باز کرده‌اند

دونالد ترامپ در بیانیه‌ای با تایید این خبر اعلام کرد: «خانه زیبای من، «مار اِ لاگو» در پالم بیچ فلوریدا هم‌اکنون در محاصره، یورش و اشغال تعداد زیادی از ماموران اف‌بی‌آی است.آنها حتی گاو صندوق من را نیز باز کرده‌اند.»

 دفتر آرشیو ملی آمریکا همچنین «به ریختن برخی اسناد و مدارک در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ به توالت کاخ سفید» اشاره کرده بود. دفتر آرشیو ملی، اسناد مرتبط با این موضوع را به کمیته نظارت کنگره ارایه کرده بود. 

 اقدام اخیر اف‌بی‌آی در بازرسی سرزده از خانه آقای ترامپ نشان دهنده تشدید نظارت مجریان قانون بر آقای ترامپ است. این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که ترامپ در چند ماه اخیر آشکارا از میل بازگشت به قدرت سخن گفته است.

آقای ترامپ در بیانیه اخیر خود اعلام کرد: «پس از همکاری با نهادهای دولتی، این یورش اعلام نشده به خانه من ضروری و مناسب نبود.»

قانون فدرال، حذف اسناد طبقه‌بندی شده و انتقال آن به مکان های غیرمجاز را ممنوع اعلام کرده است. با این وجود ممکن است آقای ترامپ استدلال کند که به عنوان رئیس جمهوری پیشین این کشور، او مرجع نهایی حذف طبقه بندی این دسته از اسناد بوده است.