آذربایجان: آماده‌ایم اجساد ۱۰۰ سرباز ارمنی را تحویل دهیم

درگیری قره‌باغ
درگیری قره‌باغ Copyright AFP
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارمنستان روز چهارشنبه درباره خطر تبدیل شدن درگیری مرگبار میان این کشور و آذربایجان به یک جنگ تمام عیار هشدار داد و از قدرت‌های جهانی خواست که به وضعیت وخیمی که می‌تواند به یک جنگ بزرگ دیگر بین کشورهای شوروی سابق تبدیل شود، توجه کنند.

آگهی

ارمنستان روز چهارشنبه ۱۴ سپتامبر درباره خطر تبدیل شدن درگیری میان این کشور و آذربایجان به یک جنگ تمام عیار هشدار داد و از قدرت‌های جهانی خواست که به وضعیت وخیمی که می‌تواند به یک جنگ بزرگ دیگر بین کشورهای شوروی سابق تبدیل شود، توجه کنند.   

نخست وزیر ارمنستان روز چهارشنبه اعلام کرد که تعداد سربازان کشته شده ارمنی حداقل ۱۰۵ نفر است. نیکول پاشینیان در پارلمان ارمنستان گفت: «بر اساس اطلاعات به روز شده، تا به امروز، کشته شدن ۱۰۵ نفر از نیروهای مسلح ارمنستان تایید شده است.» ارزیابی قبلی ارتش ارمنستان از آخرین تلفات جانی نظامیان این کشور ۴۹ نفر بود.

آذربایجان روز چهارشنبه به ارمنستان پیشنهاد داد تا جسد ۱۰۰ سرباز ارمنی را که در درگیری‌های روزهای گذشته کشته شده‌اند، تحویل دهد. کمیسیون دولتی اسیران جنگی آذربایجان در بیانیه ای اعلام کرد: «آذربایجان ارمنستان را به آتش‌بس فرا می‌خواند و آماده تحویل اجساد ۱۰۰ سرباز ارتش ارمنی است.»

پاشینیان: آذربایجان در پنج ماه اخیر ۵۰ کیلومترمربع از اراضی ارمنستان را «اشغال» کرده است

همزمان، نیکول پاشینیان در همین روز گفت که نیروهای جمهوری آذربایجان ۱۰ کیلومترمربع از اراضی ارمنستان را در جریان درگیری‌های مرزی روز روز سه‌شنبه اشغال کرده‌اند.

پاشینیان که در پارلمان در ایروان، پایتخت، سخن می‌گفت افزود که «دشمن ۴۰ کیلومترمربع از اراضی ارمنستان را در ماه مه و ۱۰ کیلومترمربع دیگر را در جریان درگیری‌های اخیر اشغال کرد». وی همچنین گفت که «آنها باید سرزمین‌های ما را ترک کنند».

وزرای امور خارجه ایران و جمهوری آذربایجان تلفنی گفت‌وگو کردند

حسین امیرعبداللهیان به دنبال درگیری اخیر میان ارمنستان و آذربایجان در گفت‌وگویی تلفنی با جیحون بایرام‌اف، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان به وی گفت که تهران مرز ایران و ارمنستان را یک «راه ارتباطی تاریخی» می‌داند که باید بدون تغییر حفظ شود.

به گزارش ایرانا، وزیر امور خارجه ایران در این تماس تلفنی از شروع دور تازه درگیری‌ها میان باکو و ایروان ابراز نگرانی شدید کرده و گفته است که ایران آماده کمک به حل و فصل مناقشه دو کشور همسایه در قفقاز به «صورت مسالمت‌آمیز و از طریق سیاسی» است.

امیرعبداللهیان در این تماس تلفنی همچنین به آقای بایرام‌اف گفته است که «منطقه تحمل جنگ جدیدی را ندارد» و تهران خواهان «حفظ تمامیت ارضی کشورها از جمله آذربایجان و ارمنستان» است.

به نوشته ایرنا، جیحون بایرام‌اف، وزیر امور خارجه آذربایجان نیز به همتای ایرانی خود گفته است که «کشورش به دنبال ارتقای روابط با همسایگان خود است و جمهوری آذربایجان چشمداشتی به خاک هیچ کشوری ندارد».

اردوغان و پوتین در سمرقند بر سر بحران ارمنستان و آذربایجان گفت‌وگو می‌کنند

به گفته یکی از مقام‌های ارشد ترکیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و ولادمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه قرار است طی دیداری در سمرقند راجع به درگیری میان ارمنستان و آذربایجان باهم گفت‌وگو کنند. 

این مقام ترکیه می‌گوید: «موضوع این درگیری در گفت‌وگو با آقای پوتین مطرح خواهد شد. زیرا نقش روسیه و ترکیه در پایان دادن به این جنگ آشکار است. ترکیه همچنین با هدف میانجی‌گری و پایان دادن به این درگیری‌ها تماس‌هایی را با دوکشور برقرار کرده است.»

دیدار رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین در حاشیه نشست سران سازمان همکاری شانگهای در ازبکستان در روز جمعه برگزار خواهد شد.

آلمان هم از باکو و ایروان خواست به درگیری‌ها پایان دهند

در آخرین واکنش‌ها به این درگیری‌ها دولت آلمان نیز همچون فرانسه و آمریکا روز چهارشنبه با بیان این که درگیری امنیت کل منطقه را تهدید می‌کند از ارمنستان و آذربایجان خواست که به درگیری‌ها پایان دهند.

 «آنالِنا بِربوک»، وزیر خارجه آلمان در یک نشست خبری گفت: «ما از آذربایجان و ارمنستان می خواهیم که فوراً به هرگونه اقدامی که امنیت دو کشور و همچنین منطقه را به خطر ‌می‌اندازد، پایان دهند و از هر دو کشور می خواهیم به هر قیمتی که شده به گفت‌وگو ادامه دهند. ما پیشنهاد می‌دهیم که پارلمان اروپا به عنوان میانجی عمل کند.» 

خانم بربوک همچنین با ابراز نگرانی از کشیده شدن درگیری‌ها به مناطق غیرنظامی افزود: «دولت آلمان عمیقاً از گزارش‌ها درباره درگیری‌ها در امتداد مرز ارمنستان و آذربایجان، از جمله حملات به زیرساخت‌ها و اقامتگاه‌های غیرنظامی نگران است.»

ارمنستان و آذربایجان روز چهارشنبه، درست یک روز پس از شدیدترین درگیری بین دو کشور از سال ۲۰۲۰ یکدیگر را به حمله به مرزهای مشترک متهم کردند. این حملات در حالی انجام می‌گیرد که روسیه درگیر تهاجم نظامی در اوکراین است. مسکو در سال ۲۰۲۰ و در دور پیشین این درگیری‌ها به عنوان میانجی عمل کرد.

ارمنستان و آذربایجان، دو جمهوری شوروی سابق در منطقه قفقاز در سه دهه گذشته دوبار بر سر کنترل منطقه ناگورنو قره‌باغ با هم درگیر شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاشینیان خواستار مداخله نیروهای روسیه در قره‌باغ شد؛ مسکو باکو و ایروان را به خویشتنداری فرا خواند

فن درلاین، بورل و بلینکن با پاشینیان دیدار کردند؛ حمایت «همه‌جانبه» اتحادیه اروپا از ارمنستان

فرانسه با انعقاد قراردادهای نظامی با ارمنستان قدم در حیاط خلوت روسیه می‌گذارد