پاشینیان خواستار مداخله نیروهای روسیه در قره‌باغ شد؛ مسکو باکو و ایروان را به خویشتنداری فرا خواند

جنگ قره‌باغ
جنگ قره‌باغ Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان روز پنج‌شنبه ۴ اوت در پی افزایش تنش‌ها و خشونت‌های جدید در قره‌باغ، خواستار مداخله نیروهای حافظ صلح روسیه در این منطقه شد.

آگهی

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان روز پنج‌شنبه ۴ اوت در پی افزایش تنش‌ها و دور جدید خشونت‌ها در قره‌باغ، خواستار مداخله نیروهای حافظ صلح روسیه در این منطقه شد.

جمهوری آذربایجان روز گذشته مدعی شد که کنترل چندین ارتفاع استراتژیک تحت کنترل ارمنی‌ها را در دست گرفته است. در جریان درگیری‌های روزهای گذشته در منطقه قره‌باغ، یک سرباز جمهوری آذربایجان و دو سرباز ارمنی جدایی‌طلبان کشته شدند، درگیری‌هایی که جنگ خونین میان باکو و ایروان را در سال ۲۰۲۰ دوباره زنده کرده است.

نخست وزیر ارمنستان با اشاره به حضور صلح‌بانان روسی در قره‌باغ، گفت که کشورش انتظار دارد آن‌ها جلوی اقدام‌هایی را که ناقض توافق و شروط خط تماس نیروهای دو طرف است، بگیرند.

قره‌باغ، منطقه‌ای جدایی‌طلب که بخش‌های زیادی از آن پیش‌تر تحت نفوذ ارمنستان بود با وجود تصرف بخش‌های زیادی از آن توسط ارتش جمهوری آذربایجان در جریان جنگی خونین در اواخر سال ۲۰۲۰ همچنان با درگیری‌های پراکنده همراه است.

نخست‌وزیر ارمنستان با تأکید بر لزوم حفظ صلح در منطقه، از جمهوری آذربایجان خواست به تعهدات خود شامل «به رسمیت شناختن گذرگاه لاچین و احترام به خط تماس نیروهای دو طرف» عمل کند. گذرگاه لاچین تنها راه ارتباطی زمینی میان دو طرف پس از پایان جنگ خونین ۲۰۲۰ میلادی است.

او در ادامه گفت که در غیر این صورت باید با استفاده از سازوکارهای بین‌المللی جمهوری آذربایجان را برای رعایت تعهداتش تحت فشار قرار داد.

افزایش تنش‌ها در قره‌باغ که می‌تواند صلح در این منطقه را با خطر مواجه سازد با انتقادات بین‌المللی مواجه شده است. روسیه جمهوری آذربایجان را به نقض آتش‌بس متهم کرده و اتحادیه اروپا هم خواستار «توقف فوری دشمنی‌ها» شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در جنگ سال ۲۰۲۰ که با شکست ارمنستان همراه بود، بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ نفر کشته شدند و بخش‌های بزرگی از قره‌باغ به موجب بخشی از یک توافق آتش‌بس که با میانجیگری مسکو منعقد شد تحت حاکمیت دوباره جمهوری آذربایجان درآمد.

مسکو روز پنج‌شنبه با ابراز نگرانی «شدید» از تشدید تنش‌ها در منطقه قره‌باغ، خواستار «خویشتن‌داری» دو طرف و احترام به آتش‌بس شد.

دولت ارمنستان پیشتر از جامعه جهانی خواسته بود تا مانع «اقدام‌های تهاجمی» جمهوری آذربایجان شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سالگرد کشتار خوجالی؛ ترکیه «قتل‌عام» غیرنظامیان آذربایجانی توسط ارمنستان را «لکه سیاه تاریخ» خواند

فن درلاین، بورل و بلینکن با پاشینیان دیدار کردند؛ حمایت «همه‌جانبه» اتحادیه اروپا از ارمنستان

فرانسه با انعقاد قراردادهای نظامی با ارمنستان قدم در حیاط خلوت روسیه می‌گذارد