کی‌یف خاموشی‌های گسترده در اوکراین را به حملات تلافی‌جویانه روسیه نسبت داد

خاموشی در اوکراین
خاموشی در اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کی‌یف ارتش روسیه را متهم کرد که به تلافی پیشروی اوکراین در منطقه خارکیف، زیرساخت‌های غیرنظامی در این منطقه را هدف گرفته است.

آگهی

کی‌یف ارتش روسیه را متهم کرد که به تلافی پیشروی اوکراین در منطقه خارکیف، زیرساخت‌های غیرنظامی در این منطقه را هدف گرفته است.

به گفته مقام‌های اوکراینی، حملات «تلافی‌جویانه» روسیه به زیرساخت‌های کلیدی در خارکیف، باعث قطع برق و آب در این شهر شده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین اواخر روز یک‌شنبه ۱۱ سپتامبر در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت که هدف روسیه در حمله به زیرساخت‌های غیرنظامی این کشور، محروم کردن اوکراینی‌ها از روشنایی و گرما است.

مسکو حمله عمدی نیروهایش به غیرنظامیان اوکراینی را تکذیب می‌کند.

آقای زلنسکی همچنین گفت که اگر اوکراین سلاح‌های قوی‌تری دریافت کند، زمستان می‌تواند دستاوردهای سریع‌تری در آزادسازی مناطق این کشور که تحت اشغال نیروهای روسیه هستند، داشته باشد.

بنا به برخی از گزارش‌ها، ضد حملات نیروهای اوکراینی منجر به عقب‌نشینی نیروهای روسیه از برخی از مناطق اشغالی اوکراین از جمله شهر ایزیوم در استان خارکیف شده است.

ژنرال والری زالوژنی، فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین گفت که نیروهای مسلح این کشور از ابتدای ماه جاری میلادی بیش از ۳ هزار کیلومتر مربع از مناطق اشغالی را آزاد کرده‌اند.

دستاوردهای نظامی اوکراین از نظر سیاسی برای آقای زلنسکی مهم است، زیرا او می‌خواهد همچنان کشورهای اروپا را در شرایطی که این کشورها به دلیل کاهش صادرات گاز روسیه با مشکل مواجه شده‌اند، حامی خود نگه دارد.

میخایلو پودولیاک، مشاور رئیس جمهوری اوکراین، حمله نیروهای روسی به ایستگاه برق «سی‌اچ‌پی‌پی-۵» خارکیف را یک «پاسخ بزدلانه» توصیف کرد.

اولکسی رزنیکف، وزیر دفاع اوکراین در گفتگو با «فایننشال تایمز» با بیان اینکه احتمال ضدحمله روسیه وجود دارد، بر کنترل و دفاع از مناطق آزاد شده تأکید کرد.

همزمان وزارت دفاع بریتانیا روز یک‌شنبه از ادامه درگیری‌ها در اطراف شهرهای ایزیوم و کوپیانسک که برای روسیه اهمیت تدارکاتی داشته است، خبر داد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در حالی که جنگ اوکراین وارد دویستمین روز خود می‌شود، کی‌یف روز یک‌شنبه ششمین و آخرین رآکتور نیروگاه اتمی زاپوریژیا، بزرگ‌ترین نیروگاه هسته‌ای اروپا را خاموش کرد تا از تشعشات احتمالی جلوگیری کند.

اوکراین و روسیه در هفته‌های گذشته یکدیگر را به هدف قرار دادن نیروگاه اتمی زاپوریژیا و مناطق اطراف آن متهم کرده‌اند.

نیروگاه اتمی زاپوریژیا اگرچه از نخستین روزهای حمله نظامی روسیه به اوکراین به کنترل نظامیان روس درآمد اما کارکنان اوکراینی در این نیروگاه مشغول به فعالیت بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فن درلاین برای گفتگو درباره عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا وارد کی‌یف شد

فرمانده کل ارتش اوکراین: ۳ هزار کیلومترمربع اراضی اشغالی آزاد شد؛ به ۵۰ کیلومتری مرز روسیه رسیده‌ایم

ارتش روسیه می‌گوید چندین فروند جنگنده‌ و هواپیماهای ترابری اوکراین را در فرودگاهی منهدم کرده است