Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بوریس جانسون: موشکی هستم که دوباره به سراغ شخم‌زدن با گاوآهن می‌روم

بوریس جانسون
بوریس جانسون Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بوریس جانسون روز سه‌شنبه در نطق خداحافظی از مقام نخست وزیری بریتانیا با تلفیق دو تعبیر مدرن و تاریخی خود را «موشکی ماهواره‌بر» توصیف کرد که به سرنوشت «سینسیناتوس»، سردار نظامی رومی دچار خواهد شد.

آگهی

بوریس جانسون روز سه‌شنبه در نطق خداحافظی از مقام نخست وزیری بریتانیا با تلفیق دو تعبیر مدرن و تاریخی خود را «موشکی ماهواره‌بر» توصیف کرد که به سرنوشت «سینسیناتوس»، سردار نظامی رومی دچار خواهد شد. 

آقای جانسون پس از اعلام حمایت خود از دولت لیز تراس، نخست وزیر جدید بریتانیا در مورد آینده شغلی خود گفت: «من شبیه موشک ماهواره‌بری هستم که پس از انجام تمام و کمال ماموریتش به آرامی در حال ورود دوباره به جو زمین است تا دور از چشم‌ها و در گوشه‌ای دورافتاده و مبهم اقیانوس آرام فرود آید.»

او افزود: «و مانند سینسیناتوس به شخم‌زدن با گاوآهنم باز می‌گردم.»

هر چند این اظهارنظر او می‌تواند کنایه از این باشد که این آخرین باری نبود که بریتانیایی‌ها دولت تحت مدیریت او را تجربه کردند ولی احساس همزادپنداری آقای جانسون با «دیکتاتور رومی» واکنش‌هایی را در میان کاربران بریتانیایی شبکه‌های اجتماعی برانگیخت. 

برخی از آنها نخست وزیر سابق را به بی‌اطلاعی از تاریخی متهم کردند و روایت‌های موجود از زندگی سینسیناتوس را بازنشر کردند. 

روایت‌هایی که تاکید دارد که این سردار رومی متهم به ارتکاب به جنایت جنگی و آشکارا مخالف اعطای حقوق شهروندی به شهروندان عادی بوده است. او پس از صدور قرار محکومیت برای پسرش که از مخالفان تصویب قانون حقوق برابر شهروندی برای رومی‌ها بوده، ثروت خود را صرف پرداخت جریمه فرزندش می‌کند و همانند یک کشاورز فقیر به کار در مزرعه می‌پردازد. 

همچنین روایت شده که پس از بروز تهدید خارجی جدی، سینسیناتوس بار دیگر با اقبال عمومی مواجه می‌شود و با تشکیل حکومتی دیکتاتوری نبرد علیه دشمن را فرماندهی می‌کند ولی پس از پیروزی، داوطلبانه قدرت را رها می‌کند و به همان کار شخم‌زدن مزرعه با گاوآهن بازمی‌گردد.

مری برد از مورخ ۶۷ ساله بریتانیایی با انتشار پیامی توییتری به آقای جانسون و مردم یادآوری کرد که سینسیناتوس با وجود نجات کشور از تجاوز نظامی و رها کردن منصب خود برای بازگشت به مزرعه، به عنوان یکی از دشمنان مردم شناخته می‌شود. 

 تام هالند، نویسنده کتاب‌هایی در مورد تاریخ روم نیز در صفحه توییتر خود اشاره کرد که سینسیناتوس به عنوان یک دیکتاتور به رم بازگشته بود. 

او این نکته را در پاسخ به توییت اندرو نیل، روزنامه‌نگار بریتانیایی یادآور شد که نطق آقای جانسون را یک نطق خداحافظی ارزیابی نکرده بود و پیام مقایسه او و سینسیناتوس را احتمال بازگشت به قدرت در زمانی مناسب دانسته بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بوریس جانسون سوگند خورد که در مورد رسوایی «پارتی‌گیت» دروغ نگفته است

بوریس جانسون به دنبال کناره‌گیری ده‌ها عضو دولتش مجبور به استعفا شد

پدر بوریس جانسون فرانسوی شد