Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پایان صدارت بوریس جانسون؛ لیز تراس به عنوان نخست‌وزیر جدید بریتانیا معرفی شد

دیدار لیز تراس، نخست‌وزیر جدید بریتانیا با ملکه الیزابت دوم
دیدار لیز تراس، نخست‌وزیر جدید بریتانیا با ملکه الیزابت دوم Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست‌وزیر بریتانیا قرار است تا ساعاتی دیگر در قلعه بالمورال استعفای خود را به ملکه الیزابت دوم تقدیم کند.

آگهی

ملکه بریتانیا روز سه‌شنبه شش سپتامبر به طور رسمی لیز تراس، رهبر جدید حزب محافظه‌کار را به عنوان نخست‌وزیر جدید معرفی کرد. 

الیزابت دوم که برای تعطیلات تابستانی در اسکاتلند به سر می‌برد از لیز تراس خواست تا دولت بعدی بریتانیا را تشکیل دهد. به این ترتیب لیز تراس سومین نخست‌وزیر زن بریتانیا خواهد بود. 

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا دقایقی قبل از ملاقات لیز تراس با ملکه بریتانیا به طور جداگانه با الیزابت دوم دیدار کرده بود. او در جریان این ملاقات به طور رسمی از مقامش کناره‌گیری کرد. بوریس جانسون در آخرین سخنرانی خود مقام نخست‌وزیری بریتانیا گفت که از این پس «حامی پرشور» لیز تراس، رهبر جدید حزب محافظه‌کار و دولت او خواهد بود. 

بوریس جانسون و لیز تراس در قلعه بالمورال در اسکاتلند با ملکه الیزابت دوم ملاقات کردند. انتقال قدرت در بریتانیا به طور معمول در کاخ باکینگهام در لندن صورت می‌گیرد اما این بار به دلیل مشکلات حرکتی الیزابت دوم ملاقات‌ها با نخست‌وزیر مستعفی و رئیس جدید دولت در قلعه بالمورال صورت گرفت. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
نخست‌وزیر جدید بریتانیاAP Photo

بوریس جانسون هنگام ترک دفتر نخست‌وزیری در لندن گفت: «من در هر مرحله از لیز تراس و دولت او حمایت خواهم کرد.»

حزب محافظه‌کار بریتانیا روز دوشنبه اعلام کرد که لیز تراس با کسب بیش از ۸۱ هزار رای اعضاء به عنوان رهبر جدید این حزب انتخاب شده است. محافظه‌کاران اکثریت کرسی‌ها مجلس عوام بریتانیا را در اختیار دارند. 

از تورم و افزایش هزینه‌های زندگی روزمره از جمله هزینه برق و گاز و سوخت به عنوان مهم‌ترین چالش پیش‌روی دولت لیز تراس یاد می‌شود. نخست‌وزیر جدید بریتانیا قرار است پس از دیدار با ملکه الیزابت در اسکاتلند به لندن بازگردد تا به تدریج اعضای دولتش را منصوب کند. لیز تراس قرار است روز چهارشنبه برای اولین بار در مقام نخست‌وزیر در مجلس عوام به پرسش‌های نمایندگان و کیر استارمر، رهبر حزب کارگر پاسخ دهد. 

وزرای احتمالی دولت لیز تراس چه کسانی خواهند بود؟

AP Photo
جیمز کلورلیAP Photo

از جیمز کلورلی در رسانه‌ها به عنوان گزینه اصلی برای مقام وزارت خارجه در دولت آینده یاد شده است. او به این ترتیب جانشین لیز تراس در این سمت خواهد شد. 

پریتی پتل، وزیر کشور بریتانیا در دولت بوریس جانسون روز دوشنبه پس از انتخاب لیز تراس به عنوان رهبر جدید محافظه‌کاران از مقام خود کناره‌گیری کرد. احتمال داده می‌شود که سوئلا براورمن در دولت جدید به عنوان وزیر کشور منصوب شود. 

این در حالی است که بنا به گمانه‌زنی‌ها بن والاس، وزیر دفاع کنونی قرار است در مقامش ابقاء شود. از کئوازی کئورتنگ به عنوان گزینه اصلی برای سمت وزارت دارایی یاد شده است. او به در صورت انتصابش به این مقام اولین وزیر دارایی سیاهپوست بریتانیا خواهد بود. 

کئوازی کئورتنگ و سوئلا براورمن به ترتیب اصالت غنایی و هندی دارند. جیمز کلورلی هم اصالت سیرالئونی دارد. 

لیز تراس پانزدهمین نخست‌وزیر دوران سلطنت ملکه ۹۶ ساله بریتانیا است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بوریس جانسون از تصدی دوباره نخست‌ وزیری بریتانیا منصرف شد

طوماری برای اعطای شهروندی اوکراین به بوریس جانسون همزمان با اعطای نشان چرچیل به ولودیمیر زلنسکی

حزب کارگر با وعده ایجاد تغییرات عمده در بریتانیا روی کار آمد؛ استارمر در نطق پیروزی چه گفت؟