Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بوریس جانسون از تصدی دوباره نخست‌ وزیری بریتانیا منصرف شد

بوریس جانسون
بوریس جانسون Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بوریس جانسون، نخست‌ وزیر سابق بریتانیا روز یکشنبه اعلام‌کرد که قصد ندارد برای رهبری حزب محافظه‌کار نامزد شود و به تلاش کوتاه مدت خود برای کسب دوباره جایگاه نخست‌ وزیری بریتانیا پایان می‌دهد.

آگهی

بوریس جانسون، نخست‌ وزیر سابق بریتانیا روز یکشنبه اعلام‌ کرد که قصد ندارد برای رهبری حزب محافظه‌کار نامزد شود و به تلاش کوتاه مدت خود برای کسب دوباره جایگاه نخست‌ وزیری بریتانیا پایان می‌دهد. 

خروج وی، ریشی سوناک، وزیر دارایی پیشین بریتانیا را به گزینه اصلی نخست‌ وزیری بریتانیا بدل می‌کند. بریتانیا در سال جاری آشفتگی سیاسی و چالش‌های اقتصادی شدیدی را تجربه کرده است. آقای سوناک ممکن است روز دوشنبه ۲۴ اکتبر پیروز رقابت بر سر کسب جایگاه نخست‌ وزیری شود. وی در صورت پیروزی سومین نخست‌ وزیر بریتانیا در سال جاری خواهد بود.

لیز تراس هفته گذشته پس از شکست برنامه اقتصادی کاهش مالیات و آشفتگی اقتصادی در بازارهای مالی بریتانیا از قدرت کناره‌گیری کرد. پس از این انتظار می‌رفت بوریس جانسون که در ماه ژوئیه به دلیل رسوایی «پارتی گیت» و پس از کناره‌گیری ده‌ها عضو دولت خود مجبور به استعفا شد، برای بازپسگیری جایگاه نخست‌ وزیری گام بردارد.

آقای جانسون پس از بازگشت از تعطیلات خود، آخر هفته گذشته را صرف جلب حمایت نمازندگان حزب محافظه‌کار کرد و با دو رقیب دیگر خود سوناک و پنی موردانت، رهبر مجلس عوام بریتانیا دیدار کرد. 

او شامگاه یکشنبه اعلام کرد که حمایت ۱۰۲ همکار خود را به دست آورده است که این تعداد بیش از آستانه ۱۰۰ رای مورد نیاز برای شرکت در رقابت است. اما وی همچنان در کسب حمایت بسیار عقب‌تر از سوناک بود و گفت که به این نتیجه رسیده است که «تا زمانی که یک حزب متحد در پارلمان نداشته باشید، نمی‌توانید به صورت موثر حکومت کنید.»  

تا زمانی که یک حزب متحد در پارلمان نداشته باشید، نمی‌توانید به صورت موثر حکومت کنید
بوریس جانسون، نخست‌وزیر پیشین بریتانیا

دورنمای بازگشت جانسون، حزب محافظه‌کار را که از پیش دچار چنددستگی شده‌ بود، بیشتر آشفته ساخت. در زمان رهبری او بر حزب در سال ۲۰۱۹، آن‌ها به پیروزی چشم‌گیری در انتخابات دست‌یافتند. اما نخست‌وزیری وی در سایه رسوایی‌های مالی و اخلاقی قرارگرفت که در نهایت از تحمل حزب خارج شد. 

بوریس جانسون در بیانیه روز یکشنبه با تاکید بر این که «در موقعیت خوبی برای کسب پیروزی محافظه‌کاران» در انتخابات سال ۲۰۲۴ است و احتمالا رای احزاب محافظه‌کار را در برابر دیگر رقبای خود به دست می‌آورد، افزود: «ولی در روزهای آخر به این نتیجه رسیدم که این کار درست نیست. بنابر این فکر می‌کنم بهترین کار این است که نامزدی خود را پیش نبرم و از هرکس که پیروز شد حمایت کنم.»   

او با اشاره به این که ممکن است روزی برگردد گفت: «می‌دانم چیزهای زیادی برای ارائه در چنته دارم اما اکنون زمان مناسبی نیست.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان صدارت بوریس جانسون؛ لیز تراس به عنوان نخست‌وزیر جدید بریتانیا معرفی شد

بحران در کابینه بریتانیا؛ پس از استعفای دیوید فراست، لیز تراس با حفظ سمت مسئول مذاکرات پسابرکسیت شد

شکست تازه محافظه‌کاران در انتخابات مهم شهرداری‌ها؛ صادق‌خان برای سومین بار شهردار لندن شد