قیمت برق و گاز در ترکیه تا ۵۰ درصد افزایش یافت؛ آنکارا برای مصرف گازخانگی چقدر یارانه می دهد؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اعتراض فوریه ۲۰۲۲ گروهی از ساکنان آنکارا به افزایش قیمت برق
اعتراض فوریه ۲۰۲۲ گروهی از ساکنان آنکارا به افزایش قیمت برق   -   کپی رایت  AP Photo

دولت ترکیه یک ماه پس از ثبت نرخ تورم سالانه ۷۹.۶ درصدی، مجوز افزایش حدود ۲۰ درصدی قیمت گاز و برق خانگی و نزدیک به ۵۰ درصدی بهای گاز و برق صنایع را صادر کرد. 

شرکت نفت و گاز بوتاش (BOTAS) اعلام کرد که قیمت گاز وارداتی مورد استفاده در نیروگاه‌های تولید برق ترکیه در پی تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین و تبعات ناشی از همه‌گیری کرونا ۴۹.۵ درصد افزایش یافته ولی دولت همچنان معادل ۸۰ درصد قیمت واقعی گاز برای مصارف خانگی یارانه پرداخت می‌کند. 

این شرکت دولتی میزان افزایش قیمت گاز طبیعی را برای مصارف خانگی را ۲۰.۴ درصد، برای کسب و کارهای کوچک و متوسط ​​۴۷.۶ درصد و برای صنایع بزرگ ۵۰.۸ درصد اعلام کرد.

همچنین نهاد تنظیم مقررات بازار انرژی ترکیه (EPDK) از صدور مجوز افزایش ۲۰ درصدی قیمت برق خانگی، ۳۰ درصدی بهای برق بخش عمومی و خدمات و افزایش ۵۰ درصدی قیمت برق صنایع خبر داد. 

قیمت گاز طبیعی برای مصارف خانگی طی سال جاری تا کنون ۱۷۴ درصد افزایش یافته و بهای گاز مصرفی صنایع کوچک و متوسط ​​۲۷۷ درصد و قیمت گاز مصرفی صنایع بزرگ نیز ۳۷۹ درصد افزایش یافته است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

افزایش قیمت جهانی انرژی در سال جاری و همچنین کاهش شدید نرخ برابری لیر که در سال جاری ۲۷ درصد و در سال گذشته ۴۴ درصد بوده، به افزایش سریع سطح عمومی قیمت‌ها در ترکیه دامن زده است. رخدادی که در ماه‌های آغازین سال جاری میلادی زمینه بروز اعتراض‌های خیابانی در شهرهای استانبول و آنکارا را فراهم کرد. 

با این حال، دولت رجب طیب اردوغان ضمن افزایش دستمزدها از مردم خواسته تا برای کاهش نرخ تورم تا پایان سه ماهه نخست سال ۲۰۲۳ صبر کنند. دولت او از افزایش صادرات، تولید و اشتغال با اتکا به اعطای تسهیلات ارزان بانکی به جای تاکید بر ثبات قیمت‌ها و نرخ ارز حمایت می‌کند.