ادامه کاهش نرخ بهره در ترکیه؛ هر دلار آمریکا در مقابل بیش از ۱۸ لیر معامله شد

آنکارا
آنکارا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بانک مرکزی ترکیه با وجود نزدیک شدن نرخ تورم این کشور به ۸۰ درصد و بر خلاف رویه بانک‌های مرکزی بسیاری از کشورهای تورم‌زده، نرخ بهره پایه را یک واحد درصد کاهش داد؛ تصمیمی که به افت بیشتر نرخ برابری هر لیر در برابر دلار آمریکا منجر شد.

آگهی

بانک مرکزی ترکیه با وجود نزدیک شدن نرخ تورم این کشور به ۸۰ درصد و بر خلاف رویه بانک‌های مرکزی بسیاری از کشورهای تورم‌زده، نرخ بهره پایه را یک واحد درصد کاهش داد؛ تصمیمی که به افت بیشتر نرخ برابری هر لیر در برابر دلار آمریکا منجر شد.

کمیته سیاست پولی بانک مرکزی ترکیه ظهر پنجشنبه اعلام کرد که نرخ بهره پایه را از ۱۴ درصد به ۱۳ درصد کاهش داده است. این در حالی است که موسسه آمار ترکیه نزدیک به دو هقته پیش از ثبت نرخ تورم ۷۹.۶ درصدی در یک سال منتهی به ژوئیه خبر داده بود، نرخی که به بالاترین سطح از سپتامبر ۱۹۹۸ رسیده است. 

ادامه کاهش نرخ بهره در ترکیه در شرایطی است که بانک‌های مرکزی اروپا، ایالات متحده و بریتانیا با وجود گزارش نرخ تورمی به مراتب کمتر از ترکیه که به ترتیب ۸.۹ (در منطقه یورو)، ۸.۵ و ۱۰.۱ درصد اعلام شده، با هدف کاهش سرعت افزایش سطح عمومی قیمت‌ها سیاست کاهش نرخ بهره را در پیش گرفته‌اند. 

در مقابل، رجب طیب اردوغان معتقد است که نرخ تورم، با تقویت تولید و صادرات با اتکا به افت ارزش لیر و اعطای تسهیلات ارزان بانکی کاهش خواهد یافت. او با دفاع از سیاست خود مدعی شده که کاهش نرخ بهره در ترکیه موجب نجات ۱۰ میلیون فرصت شغلی در این کشور شده است. آقای اردوغان همچنان از مردم خواسته تا فوریه و مارس آینده که نرخ تورم به سطح مناسبی کاهش خواهد یافت، صبوری پیشه کنند. 

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

اما روند صعود سطح عمومی قیمت‌ها در ترکیه نشان می‌دهد که افزایش نرخ تورم در این کشور از پاییز گذشته و پس اقدام بانک مرکزی این کشور مبنی بر کاهش ۵ واحد درصدی نرخ بهره و اعلام نرخ ۱۴ درصدی همزمان با سقوط ارزش لیر و تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، سرعت گرفته است. 

نرخ برابری هر لیر ترکیه در سال گذشته میلادی ۴۴ درصد و در سال جاری میلادی هم حدود ۳۵ درصد در مقابل دلار آمریکا کاهش یافته است. هر دلار آمریکا صبح روز جمعه در برابر ۱۸.۰۹ لیر مبادله شد. این نرخ یکسال پیش ۸.۵۳ بود و طی معاملات روز چهارشنبه نیز ۱۷.۹۶ بود. اما در پی اعلام تصمیم بانک مرکزی ترکیه مبنی بر کاهش نرخ بهره، این نرخ از ۱۷.۹۶ در جریان معاملات ظهر پنجشنبه به ۱۸.۰۹ طی مبادلات صبح جمعه افزایش یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برندگان و بازندگان تصمیم تازه بانک مرکزی آمریکا چه کسانی هستند؟

رسیدن تورم سالانه ترکیه به بیش از ۸۳ درصد؛ بیشترین افزایش قیمت‌‌ها اعلام شد

قیمت برق و گاز در ترکیه تا ۵۰ درصد افزایش یافت؛ آنکارا برای مصرف گازخانگی چقدر یارانه می دهد؟