Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

رسیدن تورم سالانه ترکیه به بیش از ۸۳ درصد؛ بیشترین افزایش قیمت‌‌ها اعلام شد

اقتصاد ترکیه
اقتصاد ترکیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت ترکیه متوسط نرخ تورم سالانه منتهی به ماه سپتامبر را ۸۳.۴۵ درصد اعلام کرد که بالاترین حد در ۲۴ سال گذشته است.

آگهی

دولت ترکیه متوسط نرخ تورم سالانه منتهی به ماه سپتامبر را ۸۳.۴۵ درصد اعلام کرد که بالاترین حد در ۲۴ سال گذشته است. بر اساس آمار رسمی دولت ترکیه، تورم این کشور در ماه گذشته میلادی به بالاترین حد خود در میان اقتصادهای بزرگ گروه ۲۰ رسیده است.

با این حال، برخی از کارشناسان مستقل بر این نظرند که نرخ واقعی تورم بسیار بالاتر است. آن‌ها نرخ تورم ترکیه را ۱۸۶.۲۷ درصد اعلام کرده‌اند.

بر اساس اعلام مؤسسه آمار ترکیه، بیشترین افزایش سالانه سطح عمومی قیمت‌ها مربوط به بخش حمل و نقل است که ۱۱۷.۶۶ درصد افزایش یافته است. شاخص قیمت مواد غذایی و نوشیدنی‌های غیرالکلی هم با افزایش ۹۳ درصدی در رتبه بعدی قرار دارد.

اگرچه قیمت مواد غذایی و سوخت در سراسر جهان به دلیل همه‌گیری کرونا و جنگ اوکراین در حال افزایش است اما برخی از اقتصاددانان، عوامل داخلی در ترکیه را در افزایش نرخ تورم بی‌تاثیر نمی‌دانند.

ماه گذشته میلادی، بانک مرکزی ترکیه تحت فشار رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری این کشور نرخ بهره خود را یک درصد کاهش داد و به ۱۲ درصد رساند و این درحالی است که اقتصادهای جهانی نرخ بهره را به سرعت افزایش داده‌اند تا تورم فزاینده را کاهش دهند.

ارزش لیر ترکیه پس از این اقدام به پایین‌ترین حد خود در برابر دلار کاهش یافت. بنا به گزارش‌ها، ارزش لیر ترکیه از زمانی که بانک مرکزی این کشور نرخ بهره را کاهش داد، بیش از ۵۰ درصد ارزش خود را از دست داده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

با وجود این آقای اردوغان تأکید دارد که مدل اقتصادی دولت او به نجات ۱۰ میلیون شغل کمک کرده است. او همچنین با بیان اینکه «کاهش هزینه‌های استقراض به کاهش تورم در سال جدید کمک می‌کند»، از کاهش بیشتر نرخ بهره در ماه‌های آینده خبر داد.

دولت ترکیه برای مهار تورم فزاینده، همزمان با افزایش دستمزدها در ماه دسامبر و ژوئیه، مالیات بر قبوض آب و برق را کاهش داده است. دولت ترکیه همچنین از یک طرح بزرگ مسکن برای خانواده‌های کم‌درآمد رونمایی کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ثبت رکورد تاریخی تازه؛ نرخ برابری لیر ترکیه یکر‌وزه ۵ درصد افت کرد

رشد ۱۰۰ درصدی در یکسال؛ حداقل دستمزد در ترکیه ۳ برابر ایران شد

ادامه کاهش نرخ بهره در ترکیه؛ هر دلار آمریکا در مقابل بیش از ۱۸ لیر معامله شد