Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

لهستان و جمهوری چک تامین امنیت حریم هوایی اسلواکی را برعهده می گیرند

وزرای دفاع چک و لهستان و اسلواکی در نمایشگاه هوایی
وزرای دفاع چک و لهستان و اسلواکی در نمایشگاه هوایی Copyright Petr David Josek/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Petr David Josek/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی تصمیم دولت اسلواکی مبنی بر خارج کردن ۱۱ فروند میگ-۲۹ ساخت اتحاد جماهیر شوروی از ناوگان هوایی این کشور، لهستان و جمهوری چک با امضای توافقنامه ای متعهد شدند که تا دریافت جنگنده‌های جدیدتر تامین امنیت حریم هوایی این کشور را بعهده بگیرند.

آگهی

لهستان و جمهوری چک توافق کردند که از حریم هوایی اسلواکی محافظت کنند، چرا که این کشور قصد دارد ۱۱ فروند جنگنده ساخت شوروی را از دور خارج کند. 

در جریان نمایشگاه هوایی که آخر هفته گذشته در مالاکی اسلواکی برگزارشد، وزرای دفاع سه کشور، چک و اسلواکی و لهستان، توافق نامه ای را امضا کردند که به نیروهای هوایی لهستان و چک اجازه می دهد تا زمان ورود جت های جنگی جدید و مدرن تر در آسمان اسلواکی، در این کشور گشت زنی کرده و از حریم هوایی آن محافظت کنند. 

هر سه کشور عضوی از اتحادیه اروپا هستند. چک و اسلواکی، پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی یک کشور بودند. 

تصمیم مشترک برای حفاظت از حریم هوایی اسلواکی در حالیست که جنگ اوکراین وارد ماه هفتم شده است. 

هدف اصلی از چنین تصمیمی هم واکنش سریع در صورت نقض مرزهای هوایی کشور اسلواکی است. میگ ۲۹ های قدیمی روس قرار است جای خود را به اف ۱۶ های آمریکایی بدهند. اسلواکی تا پیش از سال ۲۰۲۴ این جت های جنگی را تحویل می گیرد.

یاروسلاو ناد، وزیر دفاع اسلواکی می گوید که ناوگان هوایی از رده خارج شده امکان دارد تحت شرایط خاصی به همسایه این کشور اوکراین، اهدا شود. خلبان های اوکراینی بدلایل تاریخی نوع کار با میگ های روسیه را بخوبی می شناسند. 

در جریان دیدار سه وزیر دفاع سه کشور پیشین بلوک شرق اروپایی، وزیر دفاع جمهوری چک، جانا سرنوچوا، گفت: «در نزدیکی منطقه ما که در آن زندگی می کنیم، جنگی رخ داد و همه ما که امروز در اینجا ایستاده ایم، یا تجربه فاشیسم یا کمونیسم را در سر داریم و ما واقعاً امروز برای آزادی که پس از ۱۹۸۹ به دست آورده ایم، ارزش قائل هستیم.»

در همین حال، در آنچه که گفته می شود بزرگترین معامله تسلیحاتی کره جنوبی است، لهستان یک قرارداد تسلیحاتی نزدیک به ۶ میلیارد یورویی با کره جنوبی امضا کرده است. تمام تسلیحات خریداری شده لهستان از کره جنوبی قرار است تا پایان سال ۲۰۲۵ به این کشور تحویل داده شوند. 

از زمانی آغاز جنگ اوکراین، لهستان نیروهای مسلح خود را تقویت کرده است تا توان دفاعی و بازدارندگی خود علیه روسیه را افزایش دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لهستان ۱.۳ تریلیون یورو از آلمان برای غرامت جنگ جهانی دوم طلب می‌کند

تشدید دوقطبی‌ها در پی ترور فیچو؛ چه چیزی زمینه‌ساز سوءقصد به جان نخست‌وزیر اسلواکی شد؟

هشدار وزیر کشور اسلواکی به دنبال ترور رابرت فیچو: کشور در آستانه جنگ داخلی قرار دارد