لهستان ۱.۳ تریلیون یورو از آلمان برای غرامت جنگ جهانی دوم طلب می‌کند

سالگرد آغاز جنگ و جهانی دوم در لهستان
سالگرد آغاز جنگ و جهانی دوم در لهستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سیاستمدار ارشد لهستان روز پنجشنبه ۳۱ اوت (۱۰ شهریور) گفت که دولت در پی غرامتی معادل ۱.۳ تریلیون دلار از آلمان به دلیل تهاجم و اشغالش در جنگ جهانی دوم از سوی نازی‌ها خواهد بود.

آگهی

سیاستمدار ارشد لهستان روز پنجشنبه ۳۱ اوت (۱۰ شهریور) گفت که دولت در پی غرامتی معادل ۱.۳ تریلیون دلار از آلمان به دلیل تهاجم و اشغالش در جنگ جهانی دوم از سوی نازی‌ها خواهد بود.

یاروسلاو کاچینسکی، رهبر حزب قانون و عدالت لهستان و معاون نخست وزیر این کشور با انتشار گزارشی درباره هزینه‌های تحمیل شده از سوی آلمان نازی در اشغال لهستان به مناسبت هشتاد و سومین سالگرد آغاز جنگ جهانی دوم این موضوع را مطرح کرد.

وی تاکید کرد که «ما نه تنها این گزارش را آماده کرده‌ایم که درباره گام‌های بعدی نیز تصمیم گرفته‌ایم.»

این مقام لهستانی گفت که «ما برای آغاز مذاکرات درباره غرامت با آلمان صحبت خواهیم کرد.» وی تصریح کرد که روند دریافت غرامت از سوی لهستان «طولانی و دشوار» خواهد بود.

وی تاکید داشت که این اقدام در راستای «آشتی واقعی لهستان و آلمان» و مبتنی بر «حقیقت» است.

او مدعی شد که اقتصاد آلمان قادر به پرداخت این مبلغ خواهد بود.

آلمان استدلال می‌کند که در سال‌های پس از جنگ، غرامت به کشورهای بلوک شرق پرداخت و پرونده این موضوع بسته شده است.

با این حال، دولت راستگرای لهستان می‌گوید که نخستین کشور قربانی جنگ بوده است و خسارت‌های این جنگ به‌طور کامل از سوی آلمان جبران نشده است.

کاچینسکی با بیان اینکه آلمانی‌هایی که مرتکب جنایات جنگی شده‌اند پس از جنگ در آلمان با مصونیت زندگی می‌کنند، افزود: «آلمان هیچ گاه به جنایات خود علیه لهستان پاسخ نداده است.»

انتشار این گزارش سه جلدی در مرکز توجه مراسم ملی سالگرد جنگ قرار داشت که در تاریخ یک سپتامبر ۱۹۳۹ با بمباران و حمله آلمان نازی به لهستان آغاز شد و اشغال این کشور بیش از پنج سال طول کشید.

اركاديوسز مولاركزیک، قانونگذار و مدیر تیم تدوین این گزارش گفت که غیرممکن است که ارزش مالی برای از دست دادن جان ۵.۲ میلیون نفر قائل شد.

او خسارات وارده به زیر ساخت‌ها، صنعت، کشاورزی، فرهنگ، تبعید به آلمان برای کار اجباری و … را فهرست کرده است. تیمی متشکل از بیش از ۳۰ اقتصاددان، مورخ و کارشناسان دیگر از سال ۲۰۱۷ بر روی این گزارش کار کردند. این موضوع بین دو کشور تنش‌هایی را ایجاد کرده است.

آلمان نازی حدود ۸۳ سال پیش روند اشغال همسایه خود لهستان را آغاز کرد؛ روندی که تا پایان جنگ جهانی دوم ادامه داشت. اردوگاه کار اجباری آشویتس در زمان اشغال، توسط نازی ها در حومه کراکوف تجهیز شد. اتاق های گاز و کوره های آدم سوزی این اردوگاه مخوف شهرت زیادی دارند و نام این اردوگاه با هولوکاست و برنامه نازی ها در ریشه کن کردن یهودیان عجین شده است. روایت های متعددی از میزان قربانیان این اردوگاه در تاریخ ثبت شده است. این اردوگاه در نهایت توسط ارتش شوروی سابق آزاد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لهستان و جمهوری چک تامین امنیت حریم هوایی اسلواکی را برعهده می گیرند

اتحادیه اروپا با اعطای «مشروط» بودجه ۳۵ میلیارد یورویی به لهستان موافقت کرد

از جنگی به جنگ دیگر؛ روایت پناهجوی افغان در اوکراین از گریز به لهستان