لاشه ناوشکن آمریکا در جنگ جهانی دوم در عمق ۷ هزار متری آب‌های فیلیپین کشف شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
لاشه ناوشکن آمریکا
لاشه ناوشکن آمریکا   -  کپی رایت  AFP

یک تیم اکتشافی ایالات متحده اعلام کرد که یک ناوشکن نیروی دریایی آمریکا که در جنگ جهانی دوم غرق شده بود، در عمق نزدیک به ۷ هزار متری آب‌های فیلیپین پیدا شده است که آن را به عمیق‌ترین لاشه کشتی تبدیل می‌کند که تاکنون کشف شده است.

شرکت کالادان اوشنیک متخصص در حوزه فناوری‌های مربوط به زیردریایی‌ها مستقر در تگزاس اعلام کرد که یک شناور دارای سرنشین از بدنه آسیب‌دیده ناو «یو‌اس‌اس ساموئل بی رابرتز» در طی یکسری غواصی هشت روزه بازرسی، فیلمبرداری و عکسبرداری کرده است.

«سامی بی» در ۲۵ اکتبر ۱۹۴۴ در جریان نبردی در جزیره سامار غرق شد، زمانی که نیروهای آمریکایی در تلاش بودند فیلیپین را که در آن زمان مستعمره ایالات متحده تحت اشغال ژاپن بود، آزاد کنند.

ویکتور وسکوو، بنیانگذار شرکت کالادان اوشنیک که زیردریایی اکتشافی را هدایت می‌کرد در توییتی نوشت: «این کشتی در عمق ۶ هزار و ۸۹۵ متری قرار دارد.» او تاکید کرد که تاکنون هیچ کشتی‌ای در این عمق کشف نشده بود.

وی افزود: «این کشتی کوچک بهترین‌های نیروی دریایی ژاپن را درهم شکست و تا پایان تلخش با آن‌ها جنگید.»

HANDOUT/AFP
لاشه کشتی آمریکاییHANDOUT/AFP

طبق مدارک و اسناد در نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا، خدمه «سامی بی» نزدیک به سه روز در انتظار گروه‌های نجات بودند و اما بسیاری از بازماندگان در اثر جراحات و حملات کوسه‌ها تسلیم شدند.

طبق گزارش‌ها از ۲۲۴ خدمه این کشتی، ۸۹ نفر جان باختند.

تیم آقای وسکوو پیش از این در سال ۲۰۲۱ ناو یو‌اس‌اس جانستون را در عمق ۶ هزار و ۵۰۰ متری کشف کرده بود. این تیم همچنین به‌دنبال ناو هواپیمابر «یو‌اس‌اس گامبیر بی» در عمق بیش از ۷ هزار متری است اما هنوز موفق به یافتن مکان آن نشده است.

لاشه کشتی معروف تایتانیک در عمق تقریبا ۴ هزار متری قرار گرفته بود.