لاشه کشتی مرموز و ۱۳۰۰ ساله در فرانسه از میان گل و لای بیرون کشیده شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بدنه کشتی باستانی در جنوب غربی فرانسه
بدنه کشتی باستانی در جنوب غربی فرانسه   -  Copyright  AFP

گروهی از باستان‌شناسان در جنوب غربی فرانسه بدنه به جا مانده از یک کشتی را که قدمت آن به ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ سال پیش بر می‌گردد نمایش دادند. 

بدنه این کشتی در میان گل و لای در حاشیه رودخانه گارون در نزدیکی شهر بوردو مدفون شده بود. بدنه این کشتی در سال ۲۰۱۵ در جریان یک طرح ساخت و ساز مسکونی بزرگ شناسایی شده بود. 

به گفته لوران گریمبر، باستان‌شناس فرانسوی این کشتی «دومین یا سومین» شناوری است که از دوران قرون وسطای آغازین در فرانسه کشف شده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

باستان‌شناسان بر این باور هستند که از این کشتی چوبی «نادر» برای حمل و نقل محصولات کشاورزی بر روی رودخانه گارون استفاده می‌شده است. کار حفاری برای خارج کردن این کشتی از میان گل و لای در سال ۲۰۱۹ آغاز شد.

گروهی ۱۰ نفره از باستان‌شناسان قرار است کل تابستان سال جاری را به بررسی بدنه این کشتی بپردازند تا بتوانند به محل ساخت، نوع طراحی، ارتفاع واقعی و ظریفت آن پی ببرند و به این ترتیب پرده از راز این کشتی کهن بردارند. آنها هنوز دلیل غرق شدن این کشتی یا به گل نشستن آن را کشف نکرده‌اند. 

باستان‌شناسان بر این باور هستند که از این کشتی که ۱۲ متر طول دارد بین سال‌های ۶۸۰ تا ۷۲۰ میلادی استفاده می‌شد. 

مقامات فرانسه قصد دارند در روز ۱۸ ژوئن همزمان با روز باستان‌شناسی در اروپا به عموم مردم اجازه بازدید از محل حفاری برای خارج کردن این کشتی از میان گل و لای را بدهند.