حاشیه‌های یک تیم و دو پرچم؛ صالح از بالا نرفتن پرچم طالبان در مسابقه کریکت افغانستان استقبال کرد

بازی کریکت بین افغانستان و سریلانکا
بازی کریکت بین افغانستان و سریلانکا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امرالله صالح، معاون رئیس جمهور سابق افغانستان با تبریک پیروزی تیم کریکت این کشور مقابل سریلانکا، از این که اعضای تیم، پرچم طالبان را در دست نگرفتند ابراز رضایت کرد.

آگهی

امرالله صالح، معاون رئیس جمهور سابق افغانستان با تبریک پیروزی تیم کریکت این کشور مقابل سریلانکا، از این که اعضای تیم، پرچم طالبان را در دست نگرفتند ابراز رضایت کرد.

تیم ملی کریکت (کرکت) افغانستان در نخستین بازی خود در مسابقات جام ملت‌های آسیا در دبی امارات، تیم سریلانکا را با تفاوت هشت ویکت شکست داد. محمد نبی، کاپیتان تیم افغانستان گفت که روحیه تیم بالا است.

امرالله صالح چندین ساعت پس از این پیروزی در توییتی نوشت: «از شجاعت تیم کرکت افغانستان به‌خاطر رد کردن بیرق اکوره ختکی طالبان ابراز قدردانی می‌نمایم و پیروزی اخیر را برایشان مبارک باد می‌گویم.»

وی اضافه کرد که «طالب‌های توییتری از شرم توان شریک سازی یک عکس از تیم کرکت را ندارند زیرا این تیم بیرق کفن مانند طالب را نمی پذیرد.» وی گفت که «مقاومت ابعاد مختلف دارد.»

توییت امرالله صالح

با این حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان شب گذشته در توییتی پیروزی تیم کریکت افغانستان را با عنوان «تیم کرکت افغان» مقابل سریلانکا تبریک گفت. «افغان یا اوغان» نام یکی از قومیت‌های کشور افغانستان است.

توییت ذبیح‌الله مجاهد

 طالبان شش ماه پیش با صدور فرمانی رسمی، استفاده از پرچم سه رنگ افغانستان را که سال‌های طولانی نماد ملی این کشور بود، ممنوع و پرچم امارات اسلامی را جایگزین آن کرد.

از سوی دیگر موضوع «پرچم» افغانستان یا امارات اسلامی بین کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز داغ بود.

AP Photo
تماشاگران بازی شب گذشته در اماراتAP Photo

عکسی از یکی از بازیکنان تیم کریکت افغانستان در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شده است که پرچم پذیرفته شده افغانستان در مجامع بین‌المللی در دست دارد. همچنین اغلب تماشاگران این بازی پرچم‌های افغانستان را در دست داشتند و به تشویق تیم ملی می‌پرداختند.

AP Photo
روی لباس بازیکنان تیم ملی افغانستان نیز پرچم این کشور نقش بسته استAP Photo

برخی از رسانه‌ها نیز گفتند که تیم کریکت افغانستان بازی خود را با «سرود ملی جمهوریت» آغاز کرد.

این موضوع در حالی رخ داد که تاکنون هیچ کشوری حکومت طالبان بر افغانستان را به رسمیت نشناخته است. طالبان در روزهای ابتدایی به دست گرفتن قدرت پرچم سفید خود را به‌عنوان پرچم جدید افغانستان معرفی کرد.

مسابقات امارات بین شش تیم برتر آسیا برگزار می‌شود. سریلانکا، افغانستان و بنگلادش در گروه بی قرار دارند و تیم‌های پاکستان، هند و هنگ‌کنگ در گروه ای‌ قرار گرفته‌اند. دو تیم برتر هر گروه به مرحله بعدی صعود می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افغانستان برای اولین‌بار پس از ۱۱ سال پاکستان را در رقابت‌های کریکت «۲۰ آوره» شکست داد

پرچم طالبان بر فراز سفارت افغانستان در اسلام‌آباد به اهتزاز درآمد

طالبان استفاده از پرچم سه رنگ ملی افغانستان را ممنوع کرد