پرچم طالبان بر فراز سفارت افغانستان در اسلام‌آباد به اهتزاز درآمد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اهتزاز پرچم طالبان بر فراز سفارت افغانستان در اسلام‌آباد / پاکستان
اهتزاز پرچم طالبان بر فراز سفارت افغانستان در اسلام‌آباد / پاکستان   -  Copyright  AFP

پرچم طالبان بر فراز سفارت افغانستان در اسلام آباد پایتخت پاکستان به اهتزاز درآمد. طالبان پرچم خود را روز ۱۹ اوت برای نخستین بار در این سفارت به اهتزاز درآوردند تا این پرچم سیاه و سفید جایگزین پرچم قدیمی قرمز، سبز و سیاهی شود که پیشتر توسط دولت جمهوری اسلامی افغانستان بر فراز این ساختمان برافراشته شده بود.

پاکستان همچون ایران در طی سال‌های جنگ و ناآرامی در افغانستان، یکی از کشورهای مهاجرپذیر از افغانستان بوده است. به دنبال روی کار آمدن طالبان در اواسط اوت سال گذشته نیز هزاران شهروند افغان به سوی مرزهای زمینی این کشور با پاکستان، ایران و جمهوری‌های شوروی پیشین در همسایگی شمال افغانستان شتافتند. 

حدود دو و نیم میلیون مهاجر افغان در پاکستان به سر می‌برند

ایران و پاکستان به اتفاق حدود ۹۰ درصد از ۵ میلیون شهروند افغانستان را که از کشورشان آواره شده‌اند، در خود جای داده‌اند. اگرچه همه مهاجران افغان که در این دو کشور به سر می‌برند پناهنده به شمار نمی‌آیند.

طبق برآوردهای انجام گرفته در حال حاضر حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار مهاجر افغان در پاکستان ساکن هستند که نام حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر آن‌ها در این کشور ثبت شده است. دیگر مهاجران افغان نیز  به‌طور غیرقانونی در پاکستان زندگی می‌کنند.

طالبان از ۱۵ اوت سال ۲۰۲۱ تا به امروز قدرت سیاسی در افغانستان را به دست گرفته است.