بلغارستان آماده پیوستن همیشگی به حوزه شنگن می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوزفارسی
پلیس مرزی بلغارستان
پلیس مرزی بلغارستان   -  کپی رایت  Valentina Petrova/AP2011

دولت بلغارستان مقدمات ورود همیشگی این کشور عضو اتحادیه اروپا به منطقه شنگن را آماده می کند. 

 معاون وزیر خارجه بلغارستان پنج شنبه ضمن تایید این خبر به خبرنگاران گفت که این کشور و رومانی ناظران اتحادیه اروپا را برای آماده سازی مقدمات روند ورود به شنگن، به صوفیه و بخارست دعوت کرده اند.

معاون وزیر خارجه بلغارستان، کستادین کژاباشف، تاکید کرد که ممانعت اصلی کمیسیون اتحادیه اروپا در عدم ورود این کشورها به شنگن نه یک «موضوع فنی» بلکه ناشی از یک «اختلاف نظر سیاسی» است. 

در حالی که کرواسی یکی از آخرین کشورهای ملحق شده به اتحادیه اروپا، از اول ژانویه ۲۰۲۳ میلادی رسما عضوی از شنگن خواهد بود،‌ اما هنوز تاریخ ورود رومانی و بلغارستان، دو عضو دیگر این اتحادیه به شنگن مشخص نشده است. 

یکی از مهم ترین دلایل آن انتقاد اتحادیه اروپا نسبت به ادامه فساد اداری و جرایم دولتی در این دو کشور است. 

۲۲ کشور از مجموع ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در منطقه شنگن حضور دارند. 

سالهاست که کشورهای متنفذ در اتحادیه اروپا، از جمله فرانسه و هلند با الحاق کشورهای منطقه بالکان به اتحادیه اروپا و یا ورود آنها به حوزه شنگن مخالفت می کنند. با این حال  کستادین کژاباشف می گوید بتازگی شاهد تغییر رویه رهبران این کشورها بوده است. 

یکی از مهم ترین گام های بلغارستان برای ورود به شنگن حذف اعطای گذرنامه طلایی به شهروندان غیراروپایی است.  

چند هفته پیش، نخست وزیر رومانی، نیکلا چیوکه، در مصاحبه با شبکه بلومبرگ اعلام کرد که منتظر است کشورش تا پیش از پایان سال جاری میلادی وارد منطقه شنگن شود. وی در این مصاحبه تاکید کرد که دولت رومانی ۱۰ سال است که در انتظار ورود به شنگن است. 

منطقه شنگن ۲۶ کشور اروپایی را در بر می گیرد. با ورود به یکی از این ۲۶ کشور شما می توانید بدون کنترل گذرنامه به ۲۵ کشور دیگرعضو هم سفر کنید.