Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اتریش ورود ۲ عضو اتحادیه اروپا به منطقه شنگن را وتو می‌کند

ویزای شنگن
ویزای شنگن Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از مریم عباسی‌زاده
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ماه گذشته کمیسیون اروپا شرایط ۳ کشور کرواسی، بلغارستان و رومانی را برای پیوستن به منطقه شنگن مطابق استانداردهای فنی لازم تشخیص و نسبت به آن چراغ سبز نشان داده‌بود. پارلمان اروپا نیز به عضویت آن‌ها رای مثبت داده است.

آگهی

وزیر خارجه اتریش از عزم کشورش برای ممانعت از عضویت رومانی و بلغارستان در منطقه شنگن خبر داد. گرهارد کارنر که برای شرکت در نشست وزاری کشور و دادگستری اتحادیه اروپا به بروکسل سفر کرده، می‌گوید کشورش پیوستن این کشور شرق اروپا به منطقه شنگن را وتو خواهد کرد.

۲۲ کشور از ۲۷ عضو اتحادیه اروپا در کنار سوئیس، نروژ، لیختن‌اشتاین و ایسلند ۲۶ عضو فعلی منطقه شنگن را تشکیل می‌دهند. تردد و مسافرت بین کشورهای عضو شنگن بدون کنترل گذرنامه و یا نیاز به اخد ویزا صورت می‌گیرد. قرار است در نشست امروز به عضویت کرواسی در منطقه شنگن هم رای داده شود. هیچ عضوی از اعضا با مخالفت این کشور مخالفتی نکرده است.

ماه گذشته کمیسیون اروپا شرایط ۳ کشور کرواسی، بلغارستان و رومانی را برای پیوستن به منطقه شنگن مطابق استانداردهای فنی لازم تشخیص و نسبت به آن چراغ سبز نشان داده‌بود. پارلمان اروپا نیز به عضویت آن‌ها رای مثبت داده است.

با این‌حال موافقت ۲۶ عضو فعلی برای پیوستن اعضای جدید الزامی‌است و اکنون اتریش می‌گوید بدلایل ملاحظات امنیتی شهروندان اروپایی با اضافه‌شدن بلغارستان و رومانی به این منطقه مخالفت می‌کند.

کارولین اِدشتادلر، وزیر امور اروپایی اتریش هم روز گذشته و پس از ملاقات با همتای سوئدی خود تصریح کرده بود که منطقه شنگن «کارایی» ندارد و حدود ۷۵ هزار پناهجویانی که درخواست پناهندگی خود را ثبت نکرده‌اند بواسطه تسهیلات شنگن وارد خاک اتریش شده اند.

در حالی‌که به‌نظر می‌رسد کشوری مخالف عضویت کرواسی نباشد ولی مخالفت با پیوستن بلغارستان عمدتا از ناحیه اتریش و هلند است. این درحالیست که رومانی موفق به جلب موافقت هلند و سوئد شده و تنها مخالف فعلی عضویت بخارست، اتریش است.

این درحالیست که دولت محافظه‌کار وین روی کمک استکهلم در این مورد حساب ویژه‌ای باز کرده است. دولت ائتلافی سوئد که از حمایت راست‌افراطی هم برخوردار است از ابتدای ژانویه ۲۰۲۳ ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده خواهد داشت.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلغارستان آماده پیوستن همیشگی به حوزه شنگن می‌شود

نخست وزیر چوکا: رومانی تا پایان سال به حوزه شنگن می‌پیوندد

سایه جنگ غزه و اعتراضات بر مسابقات یوروویژن ۲۰۲۴؛ خواننده هلندی قبل از فینال کنار گذاشته شد