هشدار سیل در ۲۱ ولایت افغانستان؛ مردم از کرانه رودخانه‌ها دوری کنند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سیل ناگهانی در ولایت نورستان افغانستان/تابستان ۲۰۱۱ میلادی. عکس تزیینی است
سیل ناگهانی در ولایت نورستان افغانستان/تابستان ۲۰۱۱ میلادی. عکس تزیینی است   -  Copyright  Ubidullah Abid/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.

اداره هواشناسی افغانستان نسبت به باران شدید و جاری‌شدن سیلاب ناگهانی در ۲۱ ولایت این کشور در روز شنبه ۲۰ اوت (۲۹ اسد) هشدار داده است.

بر اساس اعلام این اداره باران شدید و سیلاب از ۲۹ تا ۳۱ اسد در ولایات و مناطق زیر پیش‌بینی شده است: 

ننگرهار، پنجشیر، خوست، پکتیکا، لوگر، میدان وردک، غزنی، کنر، لغمان، ولسوالی غوربند پروان، پکتیا، تالقان و کوکچۀ تخار، بامیان، ولسوالی های اندراب ولایت بغلان، سمنگان، بلخ، سرپل، ترینکوت ارزگان، ارغنداب قندهار، نیمروز و فراه.

بنا به پیش‌بینی اداره هواشناسی افغانستان، مقدار بارند‌گی در اکثر ولایات و مناطقی که از آنها نام برده شده است بین ۱۵ تا ۷۰ میلی‌متر خواهد بود.

از مردم ساکن در اطراف رودخانه‌ها خواسته شده است تا بدلیل احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و جاری‌شدن سیلاب در مناطق فوق، از تردد در کرانه رودخانه‌ها دوری کنند.

در ولایات هرات،‌ فراه و نیمروز وزش بادهای تند نیز پیش‌بینی شده است.

سیلاب‌های اخیرا در برخی از ولایات افغانستان خسارات هنگفت مالی برجای گذاشته و جان ده‌ها نفر را گرفته است.

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد در افغانستان (اُنوچا) می‌گوید که سیل در چند روز اخیر در چندین ولایت افغانستان ۷۹۰ واحد خانه را ویران کرده یا آسیب رسانده، جان ۴۱ نفر را گرفته و بیش از ۳ هزار و ۷۰۰ خانواده را متاثر از تبعات خود کرده است.

به گزارش این دفتر، سیل همچنین محصولات و زمین‌های کشاورزی و زیرساخت‌های حمل و نقل محلی را نابود کرده و باعث قطع ارتباط اجتماعات از یکدیگر شده است.

اُنوچا می‌گوید شماری از سازمانهای بشردوستانه با کمک‌های غذایی و سرپناهگاه‌های اضطراری در حال امدادرسانی به آسیب‌دیدگان هستند.