تقویت همکاری‌های نظامی پکن و مسکو؛ چین از اعزام نیروی نظامی به روسیه خبر داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نیروهای نظامی چین
نیروهای نظامی چین   -   کپی رایت  AP Photo

چین بلافاصله پس از برگزاری رزمایشی در آبهای نزدیک به شبه‌جزیره تایوان از اعزام نیروهای نظامی خود به روسیه برای مشارکت در یک رزمایش چندجانبه با حضور هند، بلاروس و تاجیکستان خبر داد.

وزارت دفاع چین روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام رسمی تصمیم پکن برای پذیرش دعوت مسکو، تاکید کرد که مشارکت نظامی چین «ارتباطی با شرایط اخیر بین‌المللی و منطقه‌ای ندارد.»

پکن همچنین خاطر نشان کرد که برگزاری این رزمایش نظامی بخشی از توافقنامه همکاری‌های مشترک نظامی است که پیشتر از سوی چین و روسیه امضا شده است. 

چین و روسیه در هفته پایانی ماه مه گذشته نیز رزمایش مشترکی را با حضور بمب‌افکن‌های دو کشور در نزدیکی مناطق دفاع هوایی کره جنوبی و ژاپن برگزار کردند که نخستین رزمایش مشترک دو کشور از زمان تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین به شمار می‌رفت. 

همزمان ایالات متحده هدف از برگزاری آن رزمایش را تلاش پکن برای نمایش قدرت در سراسر مرزهای شرقی خود عنوان کرد، مانوری که همزمان با پایان سفر آسیایی جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا برگزار شده بود و در جریان آن آقای بایدن تاکید کرد که واشنگتن به حمله احتمالی چین به تایوان واکنش نظامی نشان خواهد داد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

مسکو و پکن به ویژه پس از آغاز جنگ اوکراین و تشدید تحریم‌های غرب علیه روسیه، افزون بر همکاری‌های نظامی که به وضع تحریم‌های آمریکا علیه شرکت‌های چینی همکار با ارتش روسیه منجر شده، همکاری‌های اقتصادی دو جانبه را نیز افزایش داده‌اند. به طوری که روسیه به بزرگ‌ترین فروشنده نفت به چین بدل شده است.