Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تایوان: چین از رزمایش برای آماده شدن به حمله استفاده می‌کند

رزمایش هوایی و دریایی چین
رزمایش هوایی و دریایی چین Copyright Li Bingyu/Xinhua از طریق آسوشیتدپرس
Copyright Li Bingyu/Xinhua از طریق آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر امور خارجه تایوان روز سه شنبه ۹ اوت گفت که چین با تمرینات نظامی در نزدیکی جزیره برای «آماده سازی» خود و حمله به تایوان و تغییر وضعیت موجود در آسیا و اقیانوسیه استفاده می کند.

آگهی

وزیر امور خارجه تایوان روز سه شنبه ۹ اوت (۱۸ مرداد) گفت که چین با تمرینات نظامی در نزدیکی جزیره برای «آماده سازی» خود و حمله به تایوان و تغییر وضعیت موجود در آسیا و اقیانوسیه استفاده می‌کند.

«جوزف وو» در یک نشست خبری در تایپه، پایتخت، گفت: «چین از رزمایش و نقشه راه نظامی خود برای آماده شدن برای حمله به تایوان استفاده کرد. قصد واقعی چین تغییر وضعیت موجود در تنگه تایوان و در سراسر منطقه است.»

چین هفته گذشته بزرگترین مانور نظامی خود را در اطراف تایوان در واکنش به دیدار نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از این جزیره آغاز کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی تایوان تصریح کرد: «چین رزمایش، پرتاب موشک در مقیاس بزرگ، همچنین حملات سایبری، کارزار اطلاعات نادرست و تهدید اقتصادی را برای تضعیف روحیه مردم در تایوان انجام می‌دهد.»

چین، تایوان با جمعیتی حدود ۲۳ میلیون نفر را یکی از استان‌های خود می‌داند که از زمان پایان جنگ داخلی چین در سال ۱۹۴۹ میلادی تا به امروز نتوانسته است آن را ضمیمه قلمرو خود کند.

تایوان رزمایش خود را انجام داد

لو ووی چی، سخنگوی یگان هشتم ارتش تایوان از سوی دیگر گفت که رزمایش از قبل برنامه‌ریزی شده تایوان سر موعد خود برگزار شد و این رزمایش پاسخ به رزمایش چین نبود.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، ارتش تایوان روز سه‌شنبه یک رزمایش توپخانه‌ای انجام داد.آقای لو تایید کرد که این رزمایش در شهرستان پینگ تونگ در جنوب کشور اندکی پس از ساعت ۴۰ دقیقه بامداد به وقت گرینویچ با شلیک گلوله آغاز شد و در ساعت یک و ۳۰ دقیقه بامداد به وقت گرینویچ پایان یافت. مدت زمان این رزمایش تنها حدود یک ساعت بود. 

تایوان به‌طور منظم رزمایش‌های شبیه‌سازی شده برای مقابله با تهاجم احتمالی چین برگزار می‌کند. آخرین مورد این رزمایش‌ها ماه گذشته بود.

مانورهای نظامی تایوان پس از آن برگزار شد که چین روز دوشنبه رزمایش دریایی و هوایی مشترک خود را در اطراف جزیره گسترش داد.

ارتش تایوان همچنین از رزمایش دیگری سخن گفت که برای روز پنجشنبه برنامه‌ریزی شده و شامل استقرار صدها نیرو و حدود ۴۰ عراده توپ جنگی هویتزر خواهد بود.

جوزف وو، وزیر امور خارجه تایوان در نشست خبری خود همچنین از متحدان غربی از جمله نانسی پلوسی به‌خاطر ایستادگی مقابل چین تشکر کرد. وی افزود: «این همچنین پیام روشنی را به جهان ارسال می‌کند که دموکراسی در برابر قلدری تسلیم نخواهد شد.»

با این حال از نظر واشنگتن خطر تشدید تنش از سوی پکن کم است. جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در پایگاه هوایی دوور در ایالت دلاور به خبرنگاران گفت: «نگران [درگیری] نیستم اما نگرانی‌ام درباره تحرکات آن‌ها است. اما فکر نمی‌کنم کار بیشتری انجام دهند.»

تایوان می‌گوید که در طی برگزاری رزمایش پکن، هیچ هواپیمای جنگی یا ناو چینی وارد آب‌های سرزمینی تایوان نشده است.

این در حالی است که هفته گذشته ارتش چین ویدئویی از یک خلبان نیروی هوایی منتشر کرد که از ساحل و کوه‌های جزیره از کابین خلبانی خود گرفته شده بود و نشان می‌داد که چه میزان به سواحل تایوان نزدیک شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هیاتی ۵ نفره از کنگره آمریکا در سفری از پیش اعلام‌نشده وارد تایوان شد

طوفان سهمگین «گئمی» چه بر سر تایوان و فیلیپین آورد و با نفتکش چه کرد؟

هشدار چین به اتحادیه اروپا بر سر تایوان: «فن در لاین» با آتش بازی می‌کند